Podróż w czasie z nową NIEMAPĄ

Wystarczy godzina, żeby trafić z Łodzi do miejsca, w którym poczujecie się jak w średniowiecznym grodzie lub we wsi sprzed wieku. Taką podróż w czasie gwarantuje wizyta w Skansenie w Kwiatkówku i Grodzisku w Tumie, a z nową NIEMAPĄ zwiedzanie tych pięknych i tajemniczych zakątków stanie się świetną zabawą. 

 

NIEMAPA to przewodnik dla rodzin, które szukają pomysłów na letnie wycieczki. Wydawnictwo opracowane przez Mamy Projekt i zaprojektowane przez znanego łódzkiego ilustratora Tomka Kaczkowskiego pełne jest zabawnych ilustracji i zadań do wykonania. Jeśli wasze dzieciaki marzą o archeologicznych odkryciach i skarbach, chcą poszukać diabła Boruty, zobaczyć domek bobrów, zwiedzić młyn lub sprawdzić jak żyli średniowieczni rycerze – to zapraszamy do Skansenu w Kwiatkówku i Grodziska w Tumie. 

(więcej…)

Odkrywamy Lasy Pomorza Środkowego z nową NIEMAPĄ!

Polodowcowe jeziora, morenowe wzgórza, tajemnicze kamienne kręgi i przybrzeżne wydmy- to tylko niektóre z magicznych miejsc jakie można zobaczyć, spacerując po lasach Pomorza Środkowego. To właśnie tu można sprawdzić co kryją bagna i mokradła, poznać tajemnice krzyżackiego szlaku czy odwiedzić “sanatorium” dla mrówek. Kolektyw Mamy Projekt razem z leśnikami z 30 nadleśnictw Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinku stworzyli nową NIEMAPĘ – wyjątkowy, darmowy przewodnik dla małych i dużych odkrywców, który daje masę pomysłów na to co robić w leśnych ostępach.

(więcej…)

Cyfrowy detox z nową NIEMAPĄ!

Wyobrażasz sobie dzień bez telefonu? My też nie! Dzięki niemu mamy kontakt z bliskimi, używamy go do pracy, rozrywki, zakupów jednak warto wiedzieć, że każde sprawdzenie powiadomień generuje ślad węglowy, a produkcja i użytkowanie telefonów odbija się na środowisku i jakości powietrza. Nowa NIEMAPA Halo? Eko! to darmowy przewodnik, pokazujący jak odpowiedzialnie korzystać z telefonu, jak o niego dbać oraz że cyfrowy detox to coś co powinniśmy fundować nie tylko dzieciom, ale i samym sobie. 

(więcej…)

Do lasu nie tylko latem! – nowa NIEMAPA Lasy Północno-Zachodniej Polski

Natłok przedświątecznych obowiązków: zakupy, sprzątanie, goście, gotowanie – to znamy wszyscy. Jak naładować baterie w tym szalonym czasie? Najlepiej pojechać do lasu i wyciszyć się wśród zimowej scenerii. Pomogą w tym przewodniki z serii NIEMAPA, w tym ten najnowszy, po lasach północno-zachodniej Polski.

 

Las warto odwiedzać o każdej porze roku, choćby po to by doświadczyć jak bardzo zmienia się jego krajobraz. Dlatego polecamy by na swoją ulubioną leśną trasę wybrać się kilka razy w różnych sezonach i porach dnia. Postarajmy się zaobserwować jak odmienne wrażenie może na nas zrobić jedno miejsce.

 

Jeśli dopisze nam szczęście i zima zaoferuje kilka śnieżnych i mroźnych dni – w lesie można poczuć się naprawdę bajkowo. Tylko nie zapomnijcie aparatu! W okolicach Szczecina nie brakuje pagórkowatych leśnych terenów idealnych na sanki, jak np. Puszcza Bukowa, czy Las Arkoński.

(więcej…)

NIEMAPA Ogród Saski – spacer po ogrodowych alejkach i historii Warszawy.

Rodzinne spacery po Warszawie mogą być niezwykłe – przekonują twórcy nowej NIEMAPY Ogród Saski – oryginalnego przewodnika, który zachęca do wspólnego odkrywania uroków miasta. Tym razem autorzy skupili się na Ogrodzie Saskim – na jego historii, pięknych zabytkach i przyrodzie. NIEMAPA zabierze Was na spacer po pierwszym publicznym parku w Polsce, dostępnym dla mieszkańców od prawie 300 lat.

(więcej…)

NIEMAPA Lasów Zielonogórskich – szlakiem tańczących sosen.

Las to nie tylko drzewa i kręte ścieżki. W zielonogórskich lasach kryje się o wiele więcej atrakcji dla całych rodzin. Teraz można je odkrywać z NIEMAPĄ – ilustrowanym przewodnikiem, który inspiruje do spacerów po leśnych ostępach. Bajkowy park pełen malowniczych mostków, księżycowe krajobrazy, “śląskie morze” czy tajemnicze sosny to atrakcje, które warto zobaczyć. 

 

NIEMAPA Lasów Zielonogórskich zachęca do rodzinnego odkrywania okolicy. Twórcy NIEMAPY razem z leśnikami Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Zielonej Górze wybrali niesztampowe miejsca, które opisali, a znana ilustratorka Patricija Bliuj-Stodulska ozdobiła całość pięknymi rysunkami. Na NIEMAPIE Zielonogórskich Lasów znajdziemy też zadania i wskazówki  dla dzieci, które można wykonać będąc na łonie natury.

(więcej…)

Mali architekci – NIEMAPA Miasto Dobrych Rozwiązań.

Co sprawia, że w niektórych miejscach czujemy się lepiej, a niektóre wydają się nieprzyjazne? Sekret tkwi w projektowaniu i kształtowaniu przestrzeni w sposób zrównoważony. Warto rozmawiać o tym z dziećmi, bo od nich może zależeć przyszły wygląd naszych osiedli i całych miast. Jednym z pomocnych narzędzi jest nowa NIEMAPA MIASTO DOBRYCH ROZWIĄZAŃ – pierwszy przewodnik po pozytywnych przykładach rozwiązań przestrzennych z całej Polski. 

 

Z tym, że edukacja przestrzenna jest ważna i potrzebna zgodzimy się chyba wszyscy. Bardzo pozytywnie oceniam akcje które jej służą. NIEMAPA jest ciekawym narzędziem, z fajnie opracowaną grafiką. Mam nadzieję, że zostanie wykorzystana w wielu warsztatach, których efektem będzie lepszej jakości otaczająca nas przestrzeń. – mówi architekt – Robert Konieczny.

 

NIEMAPA poprzez kolorowe ilustracje i proste teksty prezentuje przykłady rozwiązań architektonicznych z całej Polski, zaprojektowanych tak, by służyły mieszkańcom z poszanowaniem przyrody. Przyjazne osiedle Nowe Żerniki we Wrocławiu, dostępna dla wszystkich Szkoła Podstawowa nr 399 w Warszawie czy plac zabaw Kasztanowy Ogród Krakowian to tylko niektóre z miejsc wartych uwagi. Rodzice i dzieci znajdą tu też przykłady przyjemnych przestrzeni z mniejszych polskich miast: jak Płock, Ruda Śląska, czy Zabrze. Dzięki NIEMAPIE sami możemy się dowiedzieć (i wyjaśnić dzieciom) co należy do zadań plastyka miejskiego, urbanisty czy architekta krajobrazu. Przy pomocy tego darmowego przewodnika twórcy (Mamy Projekt) chcą pokazywać jak ważne jest odpowiedzialne projektowanie przestrzeni i że każdy z nas może tę przestrzeń obserwować, rozumieć, a także wpływać na to jak będzie ona wyglądała. Może wspólne oglądanie tej NIEMAPY zainspiruje Was do przyjrzenia się swojemu otoczeniu i pomyślicie o wprowadzeniu zmian, posadzeniu roślin czy posprzątaniu? 

 

NIEMAPA MIASTO DOBRYCH ROZWIĄZAŃ to dobry punkt wyjścia do rodzinnych rozmów uwrażliwiających dzieci na świat, który nas otacza. Każdy rodzinny spacer to wymarzona okazja do przyglądania się i komentowania przestrzeni wokół – mówi współautorka NIEMAPY Joanna Guszta, która stworzyła też nagradzaną książkę obrazkową dla dzieci “Miasto Potwór” o podobnej tematyce. 

 

Przyglądanie się otoczeniu może sprawić wiele radości, a jednocześnie uczy dzieciaki jak dbać o wspólną przestrzeń. Na NIEMAPIE, zaprojektowanej przez Studio Ładne Halo, znalazły się propozycje zadań dla dzieci. Mamy też kilka pomysłów dla rodziców szukających więcej inspiracji.

(więcej…)