NIEMAPA Lasów Zielonogórskich – szlakiem tańczących sosen.

Las to nie tylko drzewa i kręte ścieżki. W zielonogórskich lasach kryje się o wiele więcej atrakcji dla całych rodzin. Teraz można je odkrywać z NIEMAPĄ – ilustrowanym przewodnikiem, który inspiruje do spacerów po leśnych ostępach. Bajkowy park pełen malowniczych mostków, księżycowe krajobrazy, “śląskie morze” czy tajemnicze sosny to atrakcje, które warto zobaczyć. 

 

NIEMAPA Lasów Zielonogórskich zachęca do rodzinnego odkrywania okolicy. Twórcy NIEMAPY razem z leśnikami Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Zielonej Górze wybrali niesztampowe miejsca, które opisali, a znana ilustratorka Patricija Bliuj-Stodulska ozdobiła całość pięknymi rysunkami. Na NIEMAPIE Zielonogórskich Lasów znajdziemy też zadania i wskazówki  dla dzieci, które można wykonać będąc na łonie natury.

Chcemy pokazywać, że lasy kryją w sobie wiele tajemniczych i pięknych zakątków. To w nich możemy spotkać zwierzęta, obserwować ptaki, oddychać czystym powietrzem i nacieszyć oczy zróżnicowanymi krajobrazami. Wizyty w lesie pozwalają się zrelaksować i wyciszyć, a to bardzo cenne doświadczenie. To co wyróżnia nasze bory to wyjątkowe sosny. Powyginane w charakterystyczny sposób pnie drzew można znaleźć w kilku miejscach w regionie. Niektóre drzewa wyglądają wręcz jakby zastygły w tańcu. Sosna Ośmiornica z wijącymi się ośmioma konarami czy sosna na dwóch nogach w Nadleśnictwie Wymiarki to okazy, które warto zobaczyć. – mówi Urszula Kaczała z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Zielonej Górze. 

NIEMAPA Lasów Zielonogórskich daje 12 gotowych pomysłów na ciekawe leśne wyprawy. Spacer malowniczymi wąwozami wzdłuż rzeczki Gryżynki czy odkrycie kolekcji sosen z całego świata w ogrodzie dendrologicznym w Jeziorach Wysokich to tylko niektóre z nich. 

Zielonogórskie Lasy zaskoczyły nas swoją różnorodnością i możliwościami jakie dają rodzinom na spędzanie wspólnie czasu. Miłośnicy historii i legend mogą odwiedzić ruiny w Parku Książęcym Zatonie i poszukać wśród zabytkowych murów ducha księżnej Doroty. Fani wodnych atrakcji mogą się wybrać na spływ rzeką Bóbr i z innej perspektywy podziwiać wyjątkowo bujną przyrodę. Co ciekawe, po wartkiej Nysie można też popłynąć pontonem! – podkreśla Małgosia Żmijska – twórczyni NIEMAPY. 

W zielonogórskich lasach jest też wiele ciekawych ścieżek edukacyjnych, wież z których można obserwować zwierzęta czy tematycznych ścieżek jak na przykład ścieżka “Dawna Kopalnia Babina”, która zachwyca kolorowymi jeziorkami i księżycowym krajobrazem. 

 

NIEMAPĘ Zielonogórskich Lasów można odebrać za darmo w biurze RDLP Zielona Góra, Ośrodku Leśnik w Łagowie i Ośrodku Edukacji Przyrodniczo-Leśnej w Jeziorach Wysokich oraz pobrać ze strony https://niemapa.pl/niemapy/lasy-zielonogorskie/