Odkrywamy Lasy Pomorza Środkowego z nową NIEMAPĄ!

Polodowcowe jeziora, morenowe wzgórza, tajemnicze kamienne kręgi i przybrzeżne wydmy- to tylko niektóre z magicznych miejsc jakie można zobaczyć, spacerując po lasach Pomorza Środkowego. To właśnie tu można sprawdzić co kryją bagna i mokradła, poznać tajemnice krzyżackiego szlaku czy odwiedzić “sanatorium” dla mrówek. Kolektyw Mamy Projekt razem z leśnikami z 30 nadleśnictw Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinku stworzyli nową NIEMAPĘ – wyjątkowy, darmowy przewodnik dla małych i dużych odkrywców, który daje masę pomysłów na to co robić w leśnych ostępach.

Nowa NIEMAPA ma służyć całym rodzinom i pomagać im w planowaniu niezapomnianych wycieczek po lasach Pomorza Środkowego. Sama jestem mamą i wiem jak trudne bywa zaplanowanie takiego wypadu tak, żeby każdy był szczęśliwy. NIEMAPA zbiera dla Was informacje o najciekawszych miejscach w okolicy i podpowiada co robić, będąc w lesie. mówi Joanna Guszta, twórczyni NIEMAPY. 

W przewodniku znajdują się ilustracje autorstwa Patriciji Bliuj-Stodulskiej, które rozbudzają wyobraźnię leśnych odkrywców oraz gotowe propozycje wycieczek. NIEMAPA zachęca m.in.: do odwiedzenia Ogrodu Botanicznego „Arboretum Karnieszewice”, gdzie można zobaczyć rośliny z różnych zakątków ziemi – z Ameryki Północnej czy znad Morza Śródziemnego. Miłośnicy sportowych wyzwań mogą wdrapać się na  45 -metrową wieżę zamku krzyżackiego, a fani przyrody mogą przejść się “Szlakiem Mrówek” w Nadleśnictwie Połczyn. Na drugiej stronie NIEMAPY znajdziemy też gotowe propozycje leśnych zabaw oraz ilustrowany kodeks przyjaciela lasu. To taki zbiór zasad, do których powinniśmy się stosować odwiedzając leśne ostępy. 

NIEMAPA Lasy Pomorza Środkowego to ilustrowany przewodnik, który zaprasza do poznawania lasów oraz wyjątkowych miejsc na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinku. Jest to szczególna  publikacja, która ma na celu odkrywanie lasu z dziećmi, a nawet podpowiada w co się bawić, żeby inspirować najmłodszych do uważnej obserwacji. Realizacja tego projektu była dla nas przyjemnością i bardzo cieszymy się, że udało nam się stworzyć z okazji Dnia Dziecka przewodnik pełen przygód oraz leśnych niespodzianek mówi dyrektor RDLP w Szczecinku, Łukasz Maciejunas.

Na NIEMAPIE, poza propozycjami wycieczek, znajdują się zadania i wyzwania dla małych odkrywców. Wszyscy ci, którzy przyniosą do wybranego nadleśnictwa NIEMAPĘ z wypełnionymi zadaniami i opowiedzą leśnikom o swojej wyprawie oraz przygodach, jakie spotkały ich w  lasach Pomorza Środkowego, w nagrodę otrzymają Odznakę Odkrywcy Pomorza! 


Niemapę można pobrać za darmo ze strony RDLP w Szczecinku https://www.szczecinek.lasy.gov.pl/ oraz www.niemapa.pl.  Papierową wersję znajdziecie w RDLP w Szczecinku oraz trzydziestu nadleśnictwach z jej terenu.