NIEMAPA OTO DĄB – poznajcie króla drzew!

Warto poznać bliżej dęby – przekonują twórcy nowej NIEMAPY, którzy zapraszają do wspólnego odkrywania tych niezwykłych drzew. Dąb jest na pierwszy rzut oka – wielki, majestatyczny i okazały. Z bliska – to mały świat dla niezliczonych istot. Warto go poznać i sprawdzić, jakie tajemnice skrywa.

Pamiętamy jak wiele emocji wzbudziło tegoroczne głosowanie na Europejskie Drzewo Roku. Social media wrzały, a my głosowaliśmy na Dunina, który w efekcie zdobył pierwsze miejsce. Takie akcje są zabawne, ale m.in. dzięki nim zwracamy uwagę na wyjątkowość wielowiekowych drzew, które są filarami bioróżnorodności w swoim otoczeniu. Na NIEMAPIE przyglądamy się dębom z bliska, pokazujemy ich mieszkańców i powiązania z ekosystemem. Prezentujemy też sylwetki „dębów celebrytów” takich jak chociażby wspomniany Dąb Dunin, ale też Bartek czy łódzki Fabrykant. wymienia Joanna Guszta, twórczyni NIEMAPY.

NIEMAPA OTO DĄB pozwala poznać te drzewa od czubka najwyższej gałęzi po koniuszek korzenia. Twórcy proponują zadania wykorzystujące różne zmysły i zachęcają do tego, żeby po przejrzeniu NIEMAPY udać się na rodzinną wycieczkę i przyjrzeć się dębom uważniej. Warto też wybrać się do kina, bo premiera NIEMAPY łączy się z polską premierą kinową niezwykłego filmu Serce dębu” (reż. Laurent Charbonnier / Michel Seydoux).

Film będzie można oglądać w kinach od 7 października. To niezwykła historia opowiedziana przez naturę. Główną rolę odgrywa w nim dąb, a widzowie będą mieli okazję zobaczyć filmowy zapis z roku życia tego majestatycznego drzewa. W obsadzie, poza tytułowym dębem, zobaczymy znanych i lubianych „aktorów” wiewiórki, chrząszcze i sójki. Widzowie na pewno będę kibicowali im codziennym przygodom. To wspaniała rozrywka dla całej rodziny. Dodatkowo oglądając film – pomagamy przyrodzie! Z każdego zakupionego biletu na „Serce dębu” część kwoty przeznaczona zostanie na przyszłoroczną akcję sadzenia lasu z Fundacją Las na Zawsze. 10 biletów to 1m² lasu! Warto obejrzeć film i przyłączyć się do tej pięknej akcji! mówi Iza Wierzbińska z Best Filmu.

NIEMAPA OTO DĄB w wersji papierowej będzie dystrybuowana przede wszystkim na pokazach edukacyjnych filmu “Serce dębu” dla grup szkolnych, na zajęciach ekologicznych i leśnych w Krakowie, Warszawie Łodzi, Poznaniu, Gdyni i Białowieży oraz na wystawie EkoEksperymentarium w Galerii BWA Wrocław Główny i w KATO Urban Corner. Wersja elektroniczna oraz lista instytucji, które będą pracować z NIEMAPĄ Oto Dąb dostępna jest na stronie www.niemapa.pl.

 

Ilustracje do NIEMAPY OTO DĄB wykonał rysownik komiksów, Tomek Kaczkowski.