Do lasu nie tylko latem! – nowa NIEMAPA Lasy Północno-Zachodniej Polski

Natłok przedświątecznych obowiązków: zakupy, sprzątanie, goście, gotowanie – to znamy wszyscy. Jak naładować baterie w tym szalonym czasie? Najlepiej pojechać do lasu i wyciszyć się wśród zimowej scenerii. Pomogą w tym przewodniki z serii NIEMAPA, w tym ten najnowszy, po lasach północno-zachodniej Polski.

 

Las warto odwiedzać o każdej porze roku, choćby po to by doświadczyć jak bardzo zmienia się jego krajobraz. Dlatego polecamy by na swoją ulubioną leśną trasę wybrać się kilka razy w różnych sezonach i porach dnia. Postarajmy się zaobserwować jak odmienne wrażenie może na nas zrobić jedno miejsce.

 

Jeśli dopisze nam szczęście i zima zaoferuje kilka śnieżnych i mroźnych dni – w lesie można poczuć się naprawdę bajkowo. Tylko nie zapomnijcie aparatu! W okolicach Szczecina nie brakuje pagórkowatych leśnych terenów idealnych na sanki, jak np. Puszcza Bukowa, czy Las Arkoński.

Jeśli jednak śniegu zabranie – to nic – zapewnia Joanna Guszta, twórczyni NIEMAPY: Warto wykorzystać to, że zimą więcej terenów staje się dostępnych do eksploracji. Tajemnicze zakątki latem gęsto porośnięte podszyciem lasu, teraz można dokładniej zbadać. Brak liści ułatwia też wypatrywanie leśnych zwierząt, które zimą intensywnie szukają pożywienia. Łatwiej też dostrzec barwne ptaki, które zostają w kraju lub przylatują do nas na zimę z mroźniejszej północy. W NIEMAPIE polecamy między innymi okolice do obserwacji ptaków takie jak Kopice nad Odrą gdzie zimują łabędzie krzykliwe.

Ślady zwierząt łatwo dostrzec w śniegu, ale tropienie ich można też praktykować w bezśnieżne dni – bywają odbite w błocie, które na przykład zdążyło zamarznąć, co utrwala pozostawiony trop na dłużej. Leśna wyprawa może więc być pełna niespodzianek. Na spacer weźcie ze sobą termos z gorącym kakao lub rozgrzewającą herbatą z miodem, cytryną i imbirem. Możecie nawet spakować domowe ciasto, które doda Wam siły w drodze powrotnej.

Tereny Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie to olbrzymie bogactwo przyrodnicze. To piękne lasy, krajobrazy polno-leśne, zwierzęta i rośliny. To pachnące żywicą bory sosnowe oraz pełne listowia buczyny i dąbrowy. To przepiękne jeziora i rzeki, to doskonałe tereny do odbywania rodzinnych wycieczek i poznawania przepięknej polskiej przyrody, o każdej porze roku. Publikacja – NIEMAPA – którą otrzymują Państwo do rąk, pokazuje tylko wybrane miejsca, które warto odwiedzić. Jest ich o wiele więcej. Serdecznie zapraszam wszystkich do poznawania tego niezwykłego terenu – pieszo, rowerem, kajakiem, z plecakiem, wędką… – mówi Andrzej Szelążek dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie.

Wszystkie leśne NIEMAPY są dostępne darmowego pobrania na www.niemapa.pl.

 

Ilustracje do NIEMAPY LASY PÓŁNOCNO-ZACHODNIEJ POLSKI wykonała Patricija Bliuj-Stodulska.