Mali architekci – NIEMAPA Miasto Dobrych Rozwiązań.

Co sprawia, że w niektórych miejscach czujemy się lepiej, a niektóre wydają się nieprzyjazne? Sekret tkwi w projektowaniu i kształtowaniu przestrzeni w sposób zrównoważony. Warto rozmawiać o tym z dziećmi, bo od nich może zależeć przyszły wygląd naszych osiedli i całych miast. Jednym z pomocnych narzędzi jest nowa NIEMAPA MIASTO DOBRYCH ROZWIĄZAŃ – pierwszy przewodnik po pozytywnych przykładach rozwiązań przestrzennych z całej Polski. 

 

Z tym, że edukacja przestrzenna jest ważna i potrzebna zgodzimy się chyba wszyscy. Bardzo pozytywnie oceniam akcje które jej służą. NIEMAPA jest ciekawym narzędziem, z fajnie opracowaną grafiką. Mam nadzieję, że zostanie wykorzystana w wielu warsztatach, których efektem będzie lepszej jakości otaczająca nas przestrzeń. – mówi architekt – Robert Konieczny.

 

NIEMAPA poprzez kolorowe ilustracje i proste teksty prezentuje przykłady rozwiązań architektonicznych z całej Polski, zaprojektowanych tak, by służyły mieszkańcom z poszanowaniem przyrody. Przyjazne osiedle Nowe Żerniki we Wrocławiu, dostępna dla wszystkich Szkoła Podstawowa nr 399 w Warszawie czy plac zabaw Kasztanowy Ogród Krakowian to tylko niektóre z miejsc wartych uwagi. Rodzice i dzieci znajdą tu też przykłady przyjemnych przestrzeni z mniejszych polskich miast: jak Płock, Ruda Śląska, czy Zabrze. Dzięki NIEMAPIE sami możemy się dowiedzieć (i wyjaśnić dzieciom) co należy do zadań plastyka miejskiego, urbanisty czy architekta krajobrazu. Przy pomocy tego darmowego przewodnika twórcy (Mamy Projekt) chcą pokazywać jak ważne jest odpowiedzialne projektowanie przestrzeni i że każdy z nas może tę przestrzeń obserwować, rozumieć, a także wpływać na to jak będzie ona wyglądała. Może wspólne oglądanie tej NIEMAPY zainspiruje Was do przyjrzenia się swojemu otoczeniu i pomyślicie o wprowadzeniu zmian, posadzeniu roślin czy posprzątaniu? 

 

NIEMAPA MIASTO DOBRYCH ROZWIĄZAŃ to dobry punkt wyjścia do rodzinnych rozmów uwrażliwiających dzieci na świat, który nas otacza. Każdy rodzinny spacer to wymarzona okazja do przyglądania się i komentowania przestrzeni wokół – mówi współautorka NIEMAPY Joanna Guszta, która stworzyła też nagradzaną książkę obrazkową dla dzieci “Miasto Potwór” o podobnej tematyce. 

 

Przyglądanie się otoczeniu może sprawić wiele radości, a jednocześnie uczy dzieciaki jak dbać o wspólną przestrzeń. Na NIEMAPIE, zaprojektowanej przez Studio Ładne Halo, znalazły się propozycje zadań dla dzieci. Mamy też kilka pomysłów dla rodziców szukających więcej inspiracji.

SPACEROWE WYZWANIE

By zmobilizować się do obserwacji przestrzeni wokół zadajcie sobie wyzwanie. Może to być wypatrywanie jakiegoś wybranego elementu: ciekawych klamek lub drzwi, rozmaitych okien (a właściwie dlaczego w jednym bloku zdarzają się tak różne okna – czy to wygląda dobrze?), różnych szyldów sklepowych, płytek chodnikowych, ławek. Kto pierwszy coś wypatrzy dostaje punkt. Możecie nawet tworzyć albumy ze zdjęciami, porównać w domu różne elementy swoich kolekcji i wybierać ulubione.

 

JEDYNA TAKA MAPA  

To dobra zabawa na te dni gdy zostajemy z dzieckiem w domu na przykład z powodu przeziębienia. Zacząć można od narysowania z pamięci mapy swojego osiedla, czy drogi na najbliższy plac zabaw. Chodzi o to, by nie przejmować się dokładnością, polegać tylko na swojej pamięci. To pokaże jakie miejsca są dla dziecka ważne – dostrzegły je i zapamiętały. Po takim ćwiczeniu warto robić kolejne mapy, tym razem na spacerze – w terenie. Dziecko będzie starało się dostrzegać coraz więcej szczegółów, by wypełnić swoją kartkę. Dobrze, gdy stanie się to okazją do wspólnego zastanawiania z rodzicami po co to jest, dlaczego tak wygląda, komu służy, czy jest ładne czy brzydkie i dlaczego, czy można to naprawić? Oczywiście fajnie jest nadać mapie indywidualny charakter i uzupełnić ją o wspomnienia dziecka związane z różnymi miejscami i obiektami, na przykład: tu bawiliśmy się kiedyś w piratów, albo lubię siedzieć w tej dziurze w trawniku, tu po deszczu robi się najlepsza kałuża do zabawy itp. Warto zainspirować się najpierw oglądając niemapy na stronie www.niemapa.pl.

ZAPROJEKTUJ SWOJE PODWÓRKO

Wyobraźnię przestrzenną najlepiej rozwijają makiety. Można do nich wykorzystać opróżnione pudełka po lekach, herbacie czy zapałkach i wszystko co tylko znajdziemy w domu. W jednym z modułów w NIEMAPIE proponujemy narysowanie kredkami podwórka dla mieszkańców pewnej kamienicy. To zadanie można też wykonać przestrzennie. Warto na początek wyznaczyć granice podwórka – na przykład kartką a4 lub a3, a nawet taką o nieregularnych kształtach – w końcu nie wszystkie podwórka są idealnie prostokątne. Zaczynamy od ustalenia kto tu mieszka. Można tworzyć podwórko tylko dla swojej rodziny, albo z myślą także o sąsiadach z bloku. Ważne, by podwórko powstawało z myślą o konkretnych potrzebach konkretnych mieszkańców. Uczy to empatii i uświadamia, że każda przestrzeń powinna dobrze służyć ludziom, którzy z niej korzystają.