Międzypokoleniowe zwiedzanie Mazowsza.

Mazowsze to nie tylko Warszawa! To też smak jabłek z tutejszych sadów, barwne skanseny i tajemnicze ruiny zamków. Co warto zobaczyć w największym polskim województwie pokazują twórcy najnowszych NIEMAP. Kolektyw Mamy Projekt wydał nie jeden, a dwa kreatywne przewodniki po Mazowszu: NIEMAPA MAZOWSZE przeznaczony dla rodzin i NIEMAPA MAZOWSZE (NIE TYLKO) DLA SENIORÓW.


Spacer w koronach drzew w Pomiechówku czy kajakowa wyprawa po rzece Świder – to tylko niektóre z propozycji aktywnego spędzenia czasu z dzieciakami na Mazowszu mówi Joanna Studzińska z Mamy Projekt:

Chcemy zachęcić rodziny do wspólnego odkrywania nowych miejsc. Można sprawdzić co kryje Goździkowe Bagno, poznać rycerskie życie na zamku w Czersku albo wspiąć na czołg Rudy 102 w Muzeum Motoryzacji i Techniki w Otrębusach.

NIEMAPA MAZOWSZE to ilustrowany przewodnik dla rodzin, w którym pokazane są nie tylko miejsca warte uwagi ale też wyzwania, które najmłodsi podróżnicy mogą podjąć wędrując po Mazowszu. To tu można poznać kulturę Kurpiów, codzienność staropolskiej wsi czy wyjątkowy styl architektoniczny zwany świdermajerem. Niemapa to też propozycje dla smakoszy. Sójki mazowieckie, fafernuchy czy rejbak z Ostrołęki to lokalne przysmaki, których warto spróbować. 

Zwiedzanie to nie tylko rozrywka dla najmłodszych, stąd też druga NIEMAPA MAZOWSZE (NIE TYLKO) DLA SENIORÓW. Czemu “nie tylko”? tłumaczy Małgosia Żmijska z kolektywu Mamy Projekt:

Coraz bardziej odchodzimy od wizerunku babci dziergającej na drutach czy dziadka grającego w szachy. Starsze pokolenia są aktywne – chcą poznawać, doświadczać i podróżować. Niemapa daje im gotowe rozwiązania – gdzie się wybrać i co zobaczyć. Jednak wszyscy wiemy, że zwiedzanie w pojedynkę nie cieszy tak jak zwiedzanie z przyjaciółmi czy rodziną. Dlatego w NIEMAPIE podpowiadamy, że lepiej spacerować z kimś niż samotnie.

Seniorzy mogą uciec od zgiełku miasta do Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu czy Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce. Miłośnicy sportu pewnie zabiorą kijki od nordic walking, by poznać uroki Płocka lub wdrapać się na Wzgórze Tumskie. Melomani chętnie zwiedzą dom urodzenia Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli, a  osoby wrażliwe na piękno sztuki z pewnością docenią wystawę prac Chełmońskiego w Pałacu w Radziejowicach.

 

NIEMAPĘ można znaleźć w sieci – wersje online są dostępne na stronie: https://niemapa.pl/niemapy/mazowsze-seniorzy/ i https://niemapa.pl/niemapy/mazowsze-dzieci/