3 propozycje wycieczek po Dolnym Śląsku.

Dolny Śląsk to kraina, która czaruje niezwykłością i różnorodnością. Pasjonaci przyrody docenią Bory Dolnośląskie, skrywające w swoim sercu piaszczystą pustynię, a pełna ptaków Dolina Baryczy to gratka dla ornitologów w każdym wieku. Zaskoczą Was karkonoskie skalne miasta, będące efektem pradawnych ruchów polodowcowych, a także wygasłe wulkany i możliwość własnoręcznego wydobywania przeróżnych minerałów. To tu, w Izerach, znajduje się jeden z tych obszarów Polski, gdzie nocne niebo jest naprawdę ciemne, a Mleczną Drogę można podziwiać w pełnej okazałości. Tutaj hoduje się sławne na całą Polskę karpie milickie i powstaje królewski miód wrzosowy, z którego wyrabiane są pierniki figuralne. Ci, których fascynują historyczne opowieści, napotkają na Dolnym Śląsku przeogromną liczbę twierdz, zamków i ruin pełnych historii o duchach. Dla rodzin to wymarzone miejsce na familijne wypady. Duch Gór, znany również jako Karkonosz, z pewnością zadba o to, abyście poczuli się tu magicznie. Wybierzcie się na niespieszne i radosne odkrywanie nieziemskich panoram Dolnego Śląska z NIEMAPĄ. Jeśli w tym urodzaju atrakcji nie wiesz od czego zacząć sprawdź nasze 3 ulubione zakątki.

Astronomiczna wyprawa

Światła w miastach i samochodach nadmiernie rozświetlają nocne niebo, powodując, że nie widzimy dobrze gwiazd i planet. Góry Izerskie to jedno z niewielu miejsc w Polsce, gdzie zanieczyszczenie świetlne jest bardzo niewielkie. Tutaj w pogodną noc doskonale widać konstelacje, Drogę Mleczną, a czasem i Perseidy. Wyprawę najlepiej zaplanować z noclegiem w tamtejszych schronisku.

Miejsca: Izerski Park Ciemnego Nieba, Centrum Edukacji Ekologicznej „Izerska Łąka”

Mityczne opowieści

Dolnośląskie pełne jest magii i dawnych wierzeń. Czy wiesz, że Duch Gór, znany również jako Karkonosz, stanowił pierwowzór maga Gandalfa z „Władcy Pierścieni”? Natomiast ślady kultu plemion słowiańskich czy germańskich znajdziesz, wędrując w okolicach góry Ślęży. Na wycieczce po tej tajemniczej górze rozglądaj się w poszukiwaniu kamiennych rzeźb, z których najbardziej znana to Miś Ślężański.

Miejsca: góra Ślęża, Karkonosze

Szybem do kopalni

Na całym Śląsku wydobywano węgiel, jednak na Dolnym Śląsku to już przeszłość. Niektóre nieczynne kopalnie przystosowano do zwiedzania, i to w nich możesz zobaczyć i doświadczyć trudu pracy górnika. Powędrujesz w nich tunelami, przejedziesz się prawdziwą górniczą kolejką, a może nawet spotkasz Skarbnika – ducha, który strzeże tajemnic podziemnych skarbów.

Miejsca: Dawna Kopalnia Nowa Ruda, Centrum Nauki i Sztuki „Stara Kopalnia” w Wałbrzychu