Bieszczady z 5-latkiem?

W Bieszczadach czas zwalnia. Niespieszne spacery po górach, przeplataj długimi piknikami nad wodą. Przyglądając się uważnie otaczającej cię przyrodzie wypatruj śladów żubrów, niedźwiedzi, czy bobrów. Jeśli jednak dzieci zwolnić nie chcą i nie zamierzają – nic nie szkodzi! Mamy dla nich pomysły na najróżniejsze formy aktywności. Dobierz wycieczki do Waszej rodziny. Sprawdź nasze polecenia dopasowane według trzech kluczy!

Dla wodniaków

Jezioro Solińskie wraz ze słynną tamą to świetne miejsce dla wodniaków. Dzika przyroda na urozmaiconych i trudno dostępnych brzegach jeziora robi duże wrażenie. Aby się zrelaksować, warto popłynąć statkiem spacerowym z Polańczyka lub Soliny i odwiedzić Wyspę Skalistą znajdującą się w odnodze Sanu. Rowery wodne, żaglówki, łódki i kajaki można wypożyczyć w wielu miejscowościach nad jeziorem, także tych mniej znanych, jak Zawóz, Werlas i Teleśnica Oszwarowa.

San, Osława, Solinka czy Wetlina to rzeki, których źródła biją w Bieszczadach. Dzielnie przecinają one górskie krajobrazy swoimi krętymi kory­tami, a po drodze pokonują malownicze przełomy i progi skalne, tworząc kaskady. Na rodzinny dzień nad wodą polecamy plażę strzeżoną w Wołkowyi u ujścia potoku Wołkowyjka lub bardziej kameralną – przy ścieżce przyrodniczej „Otaczarnia” przygotwanej przez Nadleśnictwo Baligród.

Dla fanów techniki

Bieszczady z lotu ptaka? To dopiero musi być widok! Odwiedź z rodziną Szybowisko w Bezmiechowej Górnej na górze Kamionce.  Na szybowisku obejrzycie  szybowce z bliska lub w locie. Zapytaj pilotów, co czują, kiedy są w powietrzu.  To też świetny punkt do podziwiania pełnej panoramy okolicy. Stań na środku i obróć się dookoła swojej osi, wtedy z każdej strony zobaczysz pasma górskie.

 Koniecznie odwiedź też  budynek zabytkowej stacji w Majdanie gdzie można obejrzeć eksponaty związane z dawną koleją i kupić bilet na przejażdżkę bieszczadzką ciuchcią. Pierwsze przewozy na tej trasie wprowadziło Nadleśnictwo Cisna już ponad 20 lat temu. Jadąc małym wagonikiem w niespiesznym rytmie ciuchci, poznasz lasy i góry z zupełnie nowej perspektywy. Jeśli rozpiera Cię energia, wybierz drezynę rowerową. Te śmieszne, pięcioosobowe pojazdy poruszają się po torach napędzane siłą mięśni podróżników – trzeba porządnie pedałować! Możesz wybrać dłuższą lub krótszą wycieczkę – start z Uherców Mineralnych, a latem także z Ustrzyk Dolnych.

Dla miłośników zwierząt

W Bieszczadach żyją żubry należące do linii białowiesko – ­kaukaskiej. W  Zagrodzie Pokazowej Żubrów w Mucznem w Nadleśnictwie Stuposiany można obejrzeć je z platform widokowych w ich naturalnym środowisku. Wszystkie żubrzyki (małe żubry), które się tu rodzą, otrzy­mują imiona zaczynające się od  liter „Pu”. Każdy może wziąć udział w wymyślaniu imion. Wystarczy śledzić stronę facebookową Nadleśnictwa Stuposiany. Odwiedź też pobliskie Centrum Promocji Leśnictwa w Mucznem, gdzie na wystawie w muzeum przyrodniczym poznasz bieszczadzkie zwierzęta, a  w urokliwym arboretum – rodzime gatunki drzew i krzewów.

Bieszczadzki Park Narodowy (BdPN) to jedyny górski park, w którym można jeździć konno! Niezależnie od tego, czy jesteś wprawnym jeźdźcem, czy  nie, warto poznać hucuły. Te górskie konie to niezwykłe stworzenia znane z siły i łagodności. W Polsce występują głównie w Bieszczadach. Wiele informacji o nich uzyskasz w Zachowawczej Hodowli Konia Huculskiego BdPN w Wołosatem, jazdy na oklep nauczysz się w Stadninie Koni Huculskich we wsi Serednie Małe, a inne rasy koni, oprócz hucułów, poznasz w stadninie Trohaniec w Lutowiskach.

Wszystkie lokalizacje polecane przez nas w NIEMAPIE Bieszczady możesz znaleźć na Google Mapach klikając tutaj.