Dla wodniaków
Jezioro Solińskie wraz ze słynną tamą to świetne miejsce dla wodniaków. Dzika przyroda na urozmaiconych i trudno dostępnych brzegach jeziora robi duże wrażenie. Aby się zrelaksować, warto popłynąć statkiem spacerowym z Polańczyka lub Soliny i odwiedzić Wyspę Skalistą znajdującą się w odnodze Sanu. Rowery wodne, żaglówki, łódki i kajaki można wypożyczyć w wielu miejscowościach nad jeziorem, także tych mniej znanych, jak Zawóz, Werlas i Teleśnica Oszwarowa.
San, Osława, Solinka czy Wetlina to rzeki, których źródła biją w Bieszczadach. Dzielnie przecinają one górskie krajobrazy swoimi krętymi korytami, a po drodze pokonują malownicze przełomy i progi skalne, tworząc kaskady. Na rodzinny dzień nad wodą polecamy plażę strzeżoną w Wołkowyi u ujścia potoku Wołkowyjka lub bardziej kameralną – przy ścieżce przyrodniczej „Otaczarnia” przygotwanej przez Nadleśnictwo Baligród.
Dla fanów techniki
Bieszczady z lotu ptaka? To dopiero musi być widok! Odwiedź z rodziną Szybowisko w Bezmiechowej Górnej na górze Kamionce. Na szybowisku obejrzycie szybowce z bliska lub w locie. Zapytaj pilotów, co czują, kiedy są w powietrzu. To też świetny punkt do podziwiania pełnej panoramy okolicy. Stań na środku i obróć się dookoła swojej osi, wtedy z każdej strony zobaczysz pasma górskie.
Koniecznie odwiedź też budynek zabytkowej stacji w Majdanie gdzie można obejrzeć eksponaty związane z dawną koleją i kupić bilet na przejażdżkę bieszczadzką ciuchcią. Pierwsze przewozy na tej trasie wprowadziło Nadleśnictwo Cisna już ponad 20 lat temu. Jadąc małym wagonikiem w niespiesznym rytmie ciuchci, poznasz lasy i góry z zupełnie nowej perspektywy. Jeśli rozpiera Cię energia, wybierz drezynę rowerową. Te śmieszne, pięcioosobowe pojazdy poruszają się po torach napędzane siłą mięśni podróżników – trzeba porządnie pedałować! Możesz wybrać dłuższą lub krótszą wycieczkę – start z Uherców Mineralnych, a latem także z Ustrzyk Dolnych.
Dla miłośników zwierząt
W Bieszczadach żyją żubry należące do linii białowiesko – kaukaskiej. W Zagrodzie Pokazowej Żubrów w Mucznem w Nadleśnictwie Stuposiany można obejrzeć je z platform widokowych w ich naturalnym środowisku. Wszystkie żubrzyki (małe żubry), które się tu rodzą, otrzymują imiona zaczynające się od liter „Pu”. Każdy może wziąć udział w wymyślaniu imion. Wystarczy śledzić stronę facebookową Nadleśnictwa Stuposiany. Odwiedź też pobliskie Centrum Promocji Leśnictwa w Mucznem, gdzie na wystawie w muzeum przyrodniczym poznasz bieszczadzkie zwierzęta, a w urokliwym arboretum – rodzime gatunki drzew i krzewów.
Bieszczadzki Park Narodowy (BdPN) to jedyny górski park, w którym można jeździć konno! Niezależnie od tego, czy jesteś wprawnym jeźdźcem, czy nie, warto poznać hucuły. Te górskie konie to niezwykłe stworzenia znane z siły i łagodności. W Polsce występują głównie w Bieszczadach. Wiele informacji o nich uzyskasz w Zachowawczej Hodowli Konia Huculskiego BdPN w Wołosatem, jazdy na oklep nauczysz się w Stadninie Koni Huculskich we wsi Serednie Małe, a inne rasy koni, oprócz hucułów, poznasz w stadninie Trohaniec w Lutowiskach.
Wszystkie lokalizacje polecane przez nas w NIEMAPIE Bieszczady możesz znaleźć na Google Mapach klikając tutaj.