NIEMAPA Rzeszów – premiera

Już w poniedziałek, 21. 03 premiera NIEMAPY Rzeszów. Jest to ilustrowny przewodnik dla rodzin. W zabawny i graficzny sposób przedstawia najważniejsze rzeszowskie miejsca, kulturę, kuchnię, charakterystyczne słowa i ciekawostki a poprzez gry, zagadki i wyzwania zachęcaj do aktywnego poznawania Rzeszowa i okolic.

NIEMAPA skierowana jest do mieszkańców i pomaga na nowo odkryć miasto. Znajdziemy tam znane miejsca, takie jak Rynek czy bulwary, ale też i te mniej popularne: rzeźbę “Lot”, punkt widokowy na Rocha czy Muzeum Energetyki Podkarpackiej.  Warto wczytać się w opisy polecanych miejsc, bo zwracają uwagę na ciekawostki a jednocześnie stanowią wyzwanie i zachętę do podjęcia kreatywnych działań.

Ilustrowany Słowniczek Rzeszowianizmów prezentuje najciekawsze regionalizmy wyszukane we wspólnej akcji z Radiem Rzeszów i Estradą. Akcja zaangażowała setki osób i ujawniła słowa nieznane w innych miastach: gumka do mazania, strugaczka, sztangiel, proziaki czy koło.“NIEMAPA Rzeszów pozwoliła nam odkryć że to miasto bardzo zielone i doskonałe do długich rodzinnych spacerów. A co do rzeszowianizmów, to chyba sami Rzeszowianie nie zdawali sobie sprawy z tego, że te codzienne słowa nie są uniwersalne: u nas w Łodzi na chabazie mówi się chynchy a w piekarniach nie ma sztangli “ – mówią zgodnie autorki NIEMAPY Małgorzata Żmijska i Joanna Studzińska.

NIEMAPA Rzeszów to pięć tematycznych spacerów: Bulwary nad Wisłokiem, W sercu Rzeszowa, Na zdrowie w Rzeszowie, Na deszczowy dzień i Dalej w drogę. I tak na Bulwarach rodziny mogą rysować pejzaż dźwiękowy na Lisiej Górze, puszczać łódki z kory albo zrobić piknik ze sztanglem a w deszczowy dzień wymyślą własną dobranockę, nauczą się odróżniać chochelkę od paciochy i zaprojektują herb dla Swojej rodziny. Maciek Blaźniak i Asia Guszta ze Studia Ładne Halo, duet ilustrujący NIEMAPĘ zauważyli, że w Rzeszowie uprawia się sport: “Rolki, deski, rowery, optymisty – fantastycznie, że można tyle ruszać się w mieście. Zrobiliśmy nawet specjalną grafikę pt. Sport w Rzeszowie”.

Choć NIEMAPA wygląda jak zwykły składany plan to fascynujący przewodnik po mieście. Poręczny format i specjalny papier zachęcają do twórczych działań: rysowania, bazgrania i notowania. Wysmakowane ilustracje i różnorodne zadania czynią z niej obowiązkową pozycję na półce każdego dziecka w Rzeszowie a dołączona ilustrowana pocztówka “Pozdrowienia z Rzeszowa”  ułatwia podzielenie się swoimi odkryciami z rodziną i przyjaciółmi.

NIEMAPA Rzeszów powstała dzięki współpracy Partnerów i dzięki nim aż 10.000 sztuk może być dystrybuowane bezpłatnie wśród mieszkańców:

Urząd Miasta w Rzeszowie
Alpakarnia w Centrum Zooterapii WSIiZ
Bobo Frut Nestlé Polska
PGE Obrót S.A.
Pratt & Whitney
Rzeszowski Inkubator Kultury

W imieniu dzieci na cześć Partnerów gromkie: HIP HIP HURRA!

Partnerzy organizują również NIEMAPOWE wydarzenia: spacery,i akcje rozsyłania pocztówek. Wiadomo już, że 1. czerwca Estrada organizuje akcję wysyłania pocztówek z NIEMAPY, a spacer z NIEMAPĄ odbędzie się na Festiwalu Przestrzeni Miejskiej w czerwcu. NIEMAPĘ można będzie znaleźć w czerwcu na Dniu Odkrywców i na festiwalu Wschód Kultury, a także w wybranym dniu w Muzeum Dobranocek i w Trasie Podziemnej. Każdy, kto chciałby otrzymać NIEMAPĘ może polubić fanpage “Rzeszów Stolica Innowacji” i brać udział w konkursach, w których NIEMAPA będzie nagrodą. NIEMAPA wkrótce będzie w sprzedaży w kilku rzeszowskich księgarniach, a w każdej chwili można zajrzeć na www.niemapa.pl i skorzystać z wersji on-line.

Weź NIEMAPĘ i chodź na spacer po Rzeszowie!

Zapraszamy na nasz fanpage  www.facebook.com/nieMAPApl

 

NIEMAPA Rzeszów Pozdrowienia z Rzeszowa, NIEMAPA Rzeszów pocztówka