Srebrne Katowice – Niemapa dla seniorów i nie tylko.

Co piąty katowiczanin jest seniorem, a w przyszłości udział osób w wieku 65+ w miastach ma znacznie wzrosnąć. Dlatego kolektyw Mamy Projekt we współpracy z Urzędem Miasta Katowice, wydał kreatywny przewodnik – NIEMAPĘ KATOWICE (NIE TYLKO) DLA SENIORÓW. Wizyta na Nikiszu, spacer po Lesie Murckowskim czy relaks na plaży w Dolinie Trzech Stawów, to tylko niektóre z propozycji na spędzanie czasu w stolicy Województwa Śląskiego. NIEMAPA zachęca do odkrywania Katowic, ale też do aktywnego uczestniczenia w życiu miasta.

(więcej…)

Las jest w nas – NIEMAPA Lasów okolic Poznania.

Wielkopolskie lasy kryją w sobie wiele tajemnic i pięknych zakątków. Można je odkryć z NIEMAPĄ LASÓW OKOLIC POZNANIA – kreatywnym przewodnikiem wydanym przez Mamy Projekt. Dzięki NIEMAPIE poznajemy nadwarciańskie łąki, rozliczne jeziora i świetnie przygotowane leśne szlaki, ale też wypatrujemy śladów po deszczu meteorytów oraz spacerujemy po ścieżce w koronach drzew. 

Razem z Centrum Informacyjnym Lasów Państwowych stworzyłyśmy NIEMAPĘ, która pokazuje, że “pobyt w lesie radość niesie”.  Wspólnie wybraliśmy miejsca warte odwiedzenia przez całe rodziny. Drezyną, rowerem, kajakiem, pociągiem czy  promem. Ze spacerówką, nosidłem lub za rękę z najmłodszymi. Możliwości jest wiele, a atrakcji całe mnóstwo – mówi Małgosia Żmijska z kolektywu Mamy Projekt. 

NIEMAPA daje aż 14 propozycji na rodzinne wyprawy i spędzanie czasu na łonie przyrody. Wypatrywanie perkozów na wieży w Szachtach, wyprawa drezyną, zwiedzanie drewnianego dworca w Puszczykowie, spływ Konwaliowym Szlakiem Kajakowym czy odnalezienie  dorodnego dębu liczącego 570 lat, to tylko niektóre z atrakcji. 

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Poznaniu wraz ze swoimi 25 nadleśnictwami przygotowały ścieżki dydaktyczne, gry edukacyjne, wieże widokowe i wiele innych atrakcji. Można podpatrywać wodne ptaki, zwiedzać arboreta pełne ciekawych roślin lub okoliczne muzea – Arkadego Fiedlera czy pszczelarstwa. Na liście “do zobaczenia” znalazły się też zabytki architektury jak np. zamek w Kórniku czy „Czeszewski Las” – najstarszy rezerwat w Wielkopolsce.

Przy realizacji tego projektu nie mogło zabraknąć leśników z Poznania, dlatego z dużą przyjemnością i pełnym zaangażowaniem włączyliśmy się, jako Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Poznaniu, w realizację tego wyjątkowego przedsięwzięcia, jakim było stworzenie NIEMAPY LASÓW OKOLIC POZNANIA. Mamy nadzieję, że odkrywanie tajemnic najbliższej okolicy, będzie fascynujące zarówno dla małych, jak i dla większych miłośników przyrody. A wyjątkowych miejsc w Wielkopolsce mamy sporo, bo są i piramidy, i retorta, i jedyny jelonek w polskich lasach, czyli jelonek rogacz. – mówi dr inż. Małgorzata Krokowska-Paluszak rzecznik prasowy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu.

NIEMAPA LASÓW OKOLIC POZNANIA ma też część edukacyjną – dedykowaną najmłodszym podróżnikom. Dowiedzą się oni między innymi jakie ważne funkcje pełni las i jak realizują je wybrane nadleśnictwa. Odważni leśni odkrywcy dostaną też wskazówki jak zaplanować i spędzić bezpieczną noc w lesie. 

 

NIEMAPĘ LASÓW OKOLIC POZNANIA można pobrać za darmo ze strony https://niemapa.pl/niemapy/lasy-poznan/