Zagroda Pokazowa Żubrów w Mucznem Ośrodek Hodowli Żubrów i Edukacji Leśnej w Jankowicach Ośrodek Kultury Leśnej Lasów Państwowych w Gołuchowie Rezerwat Pokazowy Źubrów w Białowieży Zagroda Pokazowa Źubrów w Wolisku Zagroda pokazowa żubrów w Wolińskim Parku Narodowym

Zagroda pokazowa żubrów w Wolińskim Parku Narodowym

Żubry nad Morzem Bałtyckim? No pewnie! Możesz je odwiedzić w Zagrodzie Pokazowej Żubrów Wolińskiego Parku Narodowego (WPN) i sprawdzić, czy służy im zdrowe, morskie powietrze. Dla zwiedzających są tam dostępne audioprzewodniki. WPN to pierwszy w Polsce park narodowy, w którym objęto ochroną, oprócz lądu, również część wód morskich i plaż. Przebywają tam morskie ssaki – foka szara czy morświn. Na wyspie Wolin warto zwiedzić Międzyzdroje – miejscowość turystyczną, w której można wybrać się na spacer promenadą lub wyjść na molo, odwiedzić oceana­rium czy planeta­rium, a w jednej z restauracji zjeść świeżą bałtycką rybę. O czasach, w których na terenie dzisiejszej Polski żubrów było znacznie więcej niż teraz, dowiesz się we wczesnośrednio-wiecznym skansenie w miejscowości Wolin. Latem odbywa się tam popularny Festiwal Słowian i Wikingów.

Zagroda Pokazowa Żubrów w Wolisku

W Krainie Tysiąca Jezior dzikie żubry przemierzają Puszczę Borecką. Żubry żyjące na wolności unikają ludzi, więc trudno je spotkać. Ale możesz je zobaczyć w Zagrodzie Pokazowej Żubrów w Wolisku w Nadleśnictwie Borki, gdzie leśnicy przygotowują urodzone tam żubrzyki do życia w stadzie wolnościowym. Dowiedz się, czy w zagrodzie jest osobnik w Twoim wieku i jak ma na imię. Który z Was jest wyższy? W pobliskich Kruklankach poszukaj ruin mostu. Zapytaj mieszkańców wsi o historię tego niezwykłego zakątka. Przy okazji dowiedz się, gdzie można zjeść lokal­ny przysmak: plińce z pomoćką (placki ziemniaczane z twarogiem). Warto też poznawać tę okolicę, płynąc kajakiem. Jeden z wodnych szlaków wiedzie przez jeziora: Kruklin, Patelnia, Gołdapiwo, Wilkus, Pozezdrze i Stręgiel, na których obowiązuje strefa ciszy. W czasie takiego rodzinnego pływania nasłuchuj odgłosów ptaków wodnych, podziwiaj piękną przyrodę i chłoń jej zapachy.

Rezerwat pokazowy żubrów w Białowieży

Żubr to dostojny i dziki zwierz, który najlepiej czuje się wśród lasów i łąk. Spotkać go niełatwo, bo najchętniej spędza czas w towarzystwie swoich żubrzych kompanów. Bia­łowieskie stado, żyjące na wolności, zamieszkuje tereny Lasów Państwowych (nadleśnictwa: Bielsk, Browsk, Hajnówka i Białowieża) oraz Białowieski Park Narodowy. Jeśli chcesz zobaczyć króla puszczy, odwiedź go w Rezerwacie Pokazowym Żubrów; aby uzyskać o nim więcej informacji, zajrzyj do pawilonu edukacyjnego. Przy okazji wizyty w Puszczy Białowieskiej polecamy spływ kajakowy rzeką Narewką i przejażdżkę Wąskotorową Kolejką Leśną Nadleśnictwa Hajnówka lub drezyną. Aby się zrelaksować, odwiedź Park Pałacowy w Białowieży lub wybierz się na spacer ścieżką „Żebra Żubra”. Kiedy zgłodniejesz, spróbuj białowieskich przysmaków: zupy z opieniek i babki ziemniaczanej, a na deser uracz się tortem marcinkiem.

Ośrodek Kultury Leśnej Lasów Państwowych w Gołuchowie

W Ośrodku Kultury Leśnej Lasów Państwowych w Gołuchowie poznasz las i jego mieszkańców. Zacznij od wizyty w Pokazowej Zagrodzie Zwierząt, gdzie zobaczysz żubry, a także koniki polskie, dziki i daniele. Czy wiesz, że jeden dorosły żubr może ważyć tyle, ile trzy dziki lub dziesięć danieli? Przylegający do zagrody park-arboretum możesz zwiedzać niespiesznie, podziwiając przyrodę, malownicze mostki i stawy, albo aktywnie, biorąc udział w grze terenowej (tzw. quest). Odkryjesz wtedy wiele sekretów przyrody. Aby lepiej zrozumieć las i pracę leśnika, zwiedź wystawy Muzeum Leśnictwa, dostępne w czterech zabytkowych budynkach: Powozowni, Owczarni, Oficynie i Dybulu. W jednym z nich odszukaj 18 ksiąg drzewnych, z których każda jest wykonana z gatunku drzewa, o którym opowiada. Wybierając się w te strony, nie zapomnij zaplanować wizyty w pobliskim zamku.

Ośrodek Hodowli Żubrów i Edukacji Leśnej w Jankowicach

W pszczyńskich lasach odkryj rezerwat „Żubrowisko” w Nadleśnictwie Kobiór, gdzie leśnicy prowadzą zamkniętą hodowlę żubrów linii pszczyńskiej. Rezerwat powstał na terenie, na którym żubry dokarmiano już 150 lat temu. Żubrzyki, które tu się rodzą (nawet dziesięć rocznie!), otrzymują imiona rozpoczynające się od liter „PL”. Przy rezerwacie powstał Ośrodek Hodowli Żubrów i Edukacji Leśnej w Jankowicach, którego część jest przeznaczona do zwiedzania. Wybierz się na spacer ścieżką edukacyjną, którą przygotowali leśnicy, a w zagrodzie pokazowej przyjrzyj się żubrom. Niedaleko rezerwatu leży Pszczyna – urokliwe miasto słynące z zamku książąt von Pless. Teraz mieści się w nim muzeum. Za sprawą niesamowitych wnętrz tej budowli, zbrojowni i wozowni możesz poczuć się jak podróżnik w czasie. W Parku Zamkowym poszukaj lodowni i sprawdź, czym różni się ona od lodziarni. Odwiedź żubry i inne zwierzęta mieszkające w Pokazowej Zagrodzie Żubrów na obrzeżach Parku. Nieopodal, w Skansenie – Zagroda Wsi Pszczyńskiej, dowiesz się, jak wygląda utopiec – wodny duszek występujący w wielu śląskich legendach. Wypatruj jego rzeźby w sadzawce.

Zagroda Pokazowa Żubrów w Mucznem

W Zagrodzie Pokazowej Żubrów w Mucznem, prowadzonej przez leśników z Nadleśnictwa Stuposiany, z platform widokowych można obejrzeć te niezwykłe zwierzęta w ich naturalnym środowisku. Wszystkie żubrzyki rodzące się w tym stadzie otrzymują imiona zaczynające się od liter „PU”, które są wybierane w plebiscycie organizowanym przez nadleśnictwo. Każdy może nadesłać swoją propozycję. Nadawanie imion odbywa się co roku przy okazji sierpniowych obchodów Dnia Żubra w Lutowiskach. Żyjące w naturze i stale rozwijające się bieszczadzkie stado wolnościowe zamieszkuje nadleśnictwa: Baligród, Cisna, Komańcza, Lesko, Lutowiska i Stuposiany. Będąc w Bieszczadach, możesz doświadczyć wyjątkowego kontaktu z naturą. Podczas spacerów po górach obserwuj przyrodę i podziwiaj piękne widoki z połonin. Warto też zwiedzić przynajmniej jedną z wielu w tych stronach malowniczych drewnianych cerkwi. Na piknik nad górskim potokiem lub Jeziorem Solińskim nie zapomnij spakować lokalnych przysmaków: proziaków (bułeczek) i serów (bundzu czy hucuła).

0