Pustynna przygoda

Pustynia w środku borów… Brzmi nieprawdopodobnie? A jednak! Przyszykuj wiaderko i łopatkę, bo czeka Cię wizyta w ogromnej piaskownicy. Dotrzesz do niej przez starodawne bory z wysokimi sosnami, połaciami mchu czy wrzosowiskami. Zanurz się w relaksujących leśnych zapachach i dźwiękach!

Miejsca: Pustynia Kozłowska, Bory Dolnośląskie

Astronomiczna wyprawa

Światła w miastach i samochodach nadmiernie rozświetlają nocne niebo, powodując, że nie widzimy dobrze gwiazd i planet. Góry Izerskie to jedno z niewielu miejsc w Polsce, gdzie zanieczyszczenie świetlne jest bardzo niewielkie. Tutaj w pogodną noc doskonale widać konstelacje, Drogę Mleczną, a czasem i Perseidy. Wyprawę najlepiej zaplanować z noclegiem w tamtejszych schronisku.

Miejsca: Izerski Park Ciemnego Nieba, Centrum Edukacji Ekologicznej
„Izerska Łąka”

Piknik na zamku

Kiedy odwiedzasz ruiny zamku, najpierw dokładnie zapoznaj się z jego rozkładem. Dowiedz się, do czego służyły różne pomieszczenia, gdzie były kuchnie, lochy czy wieże obronne, a potem zamknij oczy i zapełnij to miejsce ludźmi i końmi, a Ty mianuj się Tajemniczym Rycerzem. Wędrówka do ruin w Bolczowie lub Chojniku na pewno zaostrzy Ci apetyt – co powiesz na rycerski piknik w ruinach zamku?

Miejsca: zamki Bolczów, Chojnik, Czocha, Książ

Królestwo Śnieżki

Zimą Karkonosze otwierają swe królestwo dla miłośników sportów na śniegu. Niezastąpionych wrażeń całej rodzinie dostarczą np. trasy narciarstwa biegowego w Jakuszycach albo wyciągi narciarskie dla tych, którzy lubią zjeżdżać z góry. Latem Śnieżka to atrakcja dla piechurów, którzy mogą przejść czerwonym szlakiem Doliną Łomniczki do Domu Śląskiego. Droga prowadzi przez malownicze krajobrazy, a zachód słońca to najlepsza nagroda!

Miejsca: Jakuszyce, Śnieżka

Po torach przez most

Dolny Śląsk to raj dla miłośników kolei. W Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa poznasz historię transportu kolejowego, a podczas spacerów i wycieczek zobaczysz ciekawe wiadukty, a nawet lewitujące tory kolejowe w okolicach Jerzmanic-Zdroju. Jednak najlepiej wybrać się w podróż pociągiem. Kupując w Kolejach Dolnośląskich bilet Euro-Nysa, będziesz mógł odwiedzić nie tylko Polskę, ale też Niemcy i Czechy.

Miejsca: Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku w Jaworzynie Śląskiej, wiszące tory w Jerzmanicach-Zdroju

Ręczna robota

Skąd się bierze papier? Czy bombki choinkowe formują skrzaty? Czy szkło dmucha się jak balony? Odkryj odpowiedzi na te pytania, odwiedzając dolnośląskie manufaktury. Tu na własne oczy zobaczysz proces produkcji, a może nawet uda Ci się wziąć udział w warsztatach i udekorować własną bombkę lub zrobić arkusz papieru.

Miejsca: Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju, Huta Julia, Fabryka Bombek w Złotoryi, Zakłady Ceramiczne w Bolesławcu

Skalne miasta

Góry Stołowe słyną z bardzo wielu fantazyjnych form skalnych, z których najbardziej znane są Błędne Skały (to tu kręcono „Opowieści z Narnii”) i Szczeliniec Wielki. Na południe od tych atrakcji znajduje się równie zjawiskowy cel wycieczki: Skalne Grzyby. A jeśli złapiesz skalnego bakcyla, to może spróbujesz wspinaczki w Rudawach Janowickich?

Miejsca: Błędne Skały, Szczeliniec Wielki, Skalne Grzyby, Rudawy Janowickie

Rowerowe szaleństwo

Ekstremalnie, krajobrazowo, relaksująco – każdą z tych form rowerowej wycieczki zrealizujesz, korzystając z tras systemu górskich ścieżek rowerowych o nazwie Singletrack Glacensis. Na początek polecamy 15-kilometrową trasę Jagodna i 6-kilometrową w Lądku-Zdroju. Załóżcie kaski, napełnijcie bidony wodą i szykujcie się na niezapomniane wrażenia!

Miejsca: Jagodna, Lądek-Zdrój

Ptasie Radio

Lornetka, wygodne, ciemne ubranie, jedzenie i bardzo dużo cierpliwości – to wszystko jest potrzebne do podglądania ptaków w Dolinie Baryczy. Przygotuj się wcześniej – obejrzyj flmy przyrodnicze albo odwiedź wystawę „Tajemniczy Las” w Bukowcu, gdzie zobaczysz dzikie zwierzęta i posłuchasz nagrań ich głosów.

Miejsca: Dolina Baryczy, Stawy Milickie, Park Krajobrazowy Bukowiec

Czarująca flora

Lokalna fora obftuje w okazy, których egzotyczny wygląd wprawia w zdumienie. Naszym faworytem jest okratek australijski, przypominający podmorskiego stwora. Poszukaj w internecie (np. na stronie przyrodniczo.pl), gdzie możesz go spotkać. A co powiesz na wyprawę w poszukiwaniu owadożernych roślin? Nie jest to łatwe, ale można je znaleźć na torfowisku, które jesienią zabarwia się malowniczo na rudo.

Miejsca: Arboretum Wojsławice, rezerwat przyrody Torfowisko
pod Zieleńcem

Nieodkryty wrocław

Wrocław to miasto zachęcające do poszukiwań. Kiedy już znajdziesz wszystkie krasnale, spróbuj poszukać własnych wyjątkowych miejsc. Wędrując po Starym Mieście, spójrz w górę i dostrzeż detale kamie nic, a potem zajrzyj na magiczne podwórko przy Roosevelta 5. Na dalszą wycieczkę polecamy park Brochowski z grabowym labiryntem oraz park Szczodre z wyjątkowymi kokonami do zabawy.

Miejsca: Wrocław — podwórko przy Roosevelta 5, park Brochowski,
park Szczodre

Mityczne opowieści

Dolnośląskie pełne jest magii i dawnych wierzeń. Czy wiesz, że Duch Gór, znany również jako Karkonosz, stanowił pierwowzór maga Gandalfa z „Władcy Pierścieni”? Natomiast ślady kultu plemion słowiańskich czy germańskich znajdziesz, wędrując w okolicach góry Ślęży. Na wycieczce po tej tajemniczej górze rozglądaj się w poszukiwaniu kamiennych rzeźb, z których najbardziej znana to Miś Ślężański.

Miejsca: góra Ślęża, Karkonosze

W stronę sacrum

Odwiedź trzy bardzo różne świątynie. Kościół Pokoju w Świdnicy atmosferą przypomina teatr z lożami. Zwróć uwagę na bogactwo kolorów i  kunsztowne zdobienia. Inicjator budowy Kaplicy Czaszek chciał stworzyć miejsce mroczne i przypominające nam o doczesności życia. W Żeliszowie zaś obejrzysz opustoszały kościół, w którym gra świateł i cisza tworzą
niezwykły klimat. Która z budowli robi na Tobie największe wrażenie?

Miejsca: Kościół Pokoju w Świdnicy, Kaplica Czaszek w Kudowie-Zdroju, dawny kościół ewangelicki w Żeliszowie

Szybem do kopalni

Na całym Śląsku wydobywano węgiel, jednak na Dolnym Śląsku to już przeszłość. Niektóre nieczynne kopalnie przystosowano do zwiedzania, i to w nich możesz zobaczyć i doświadczyć trudu pracy górnika. Powędrujesz w nich tunelami, przejedziesz się prawdziwą górniczą kolejką, a może nawet spotkasz Skarbnika – ducha, który strzeże tajemnic podziemnych skarbów.

Miejsca: Dawna Kopalnia Nowa Ruda, Centrum Nauki i Sztuki „Stara Kopalnia” w Wałbrzychu

Nie wszystko złoto…

Dolny Śląsk to kraina złota! Przekonaj się o tym, odwiedzając kopalnię w Złotym Stoku – możesz tu samodzielnie spróbować płukać złoto albo przepłynąć zalaną wodą sztolnię i zobaczyć wyjątkowy podziemny wodospad. Jednak uważaj, aby nie dać się nabrać – w tych okolicach jest sporo pirytu: minerału, który nietrudno pomylić ze złotem. Zobaczysz
go, odwiedzając Kolorowe Jeziorka w słoneczny dzień.

Miejsca: Kopalnia Złota w Złotym Stoku, Kolorowe Jeziorka

Podziemne skarby

Jesteś w krainie minerałów. Wydobywano tu między innymi rudę miedzi, chryzopraz, uran czy piryt. Możesz zaczerpnąć wiedzy tajemnej od Walończyków, którzy znali się na minerałach i cennych kruszcach jak nikt inny. Na Szlaku Walońskim dowiesz się o nich więcej i nauczysz się rozpoznawać minerały. A jeśli chcesz jeszcze lepiej poznać wnętrze
ziemi i odkrywać podziemne cuda, odwiedź Jaskinię Nie dźwiedzią. Nie zapomnij swetra!

Miejsca: Szlak Waloński, Jaskinia Niedźwiedzia, Kopalnia Uranu w Kletnie i Kopalnia Podgórze w Kowarach, Sudecka Zagroda Edukacyjna, Kopalnia Niklu, Chryzoprazu i Opalu w Szklarach

0