TWOJE MIEJSCE KULTURALNE ZABRZE PARK 12C OBYWATELSKIE OSIEDLA BAJTLE NA SZYCHCIE PORT W CENTRUM MIASTA PARK TECHNIKI WOJSKOWEJ KOPALNIA GUIDO AKTYWNE ZABRZE ŚLADAMI PYRLIKA I ŻELAZKA ARENA ZABRZE PTAKI W PARKU ULUBIONE DRZEWO LEŚNE KĄPIELISKO HAŁDA RUDA MIEJSKI OGRÓD BOTANICZNY KOŚCIÓŁ ŚW. JÓZEFA OSIEDLA PATRONACKIE

OSIEDLA PATRONACKIE

Zabrzańskie osiedla patronackie mają swój niepowtarzalnycharakter. Na osiedlu Ballestrema przyjrzyj się uważnie domom – każdy z nich jest inny, przez co osiedle jest ciekawe, a jednak architektonicznie spójne. Spróbuj znaleźć wspólne elementy. Przy okazji zrób sobie wycieczkę po ścieżce przyrodniczo-widokowej Gajdzikowe Górki.

KOŚCIÓŁ ŚW. JÓZEFA

Wejdź do środka tego modernistycznego kościoła i posiedź chwilę, rozglądając się uważnie. Jakie uczucia budzi w Tobie to wnętrze? Poszukaj mieniących się schodów, rozety czy ołtarza wykonanego z węgla.

Roosevelta 104

MIEJSKI OGRÓD BOTANICZNY

Najstarszy na Górnym Śląsku ogród botaniczny zaprasza na poszukiwania tajemniczej norki małej ryjówki. Szukaj jej u podstawy starych drzew, a może przy okazji odkryjesz inne ciekawostki?

Piłsudskiego 60

HAŁDA RUDA

To jedno z najlepszych miejsc widokowych na Biskupice, najstarszą część miasta. Może uda Ci się wypatrzyć jedyną w Zabrzu wyspę na Bytomce? Szukaj jej w okolicy zbiegu ulic Mikosza i św. Wojciecha.

LEŚNE KĄPIELISKO

W lesie w Maciejowie pojeździsz zarówno rowerem, jak i konno. Zastanów się, jak czujesz się na łące, a jak w lesie. Masz ochotę poleżeć czy raczej pofikać? Jakie dźwięki i zapachy zauważasz?

Zabrze – Maciejów

ULUBIONE DRZEWO

Zaprzyjaźnij się z jednym z drzew w mieście. Może znajdziesz je w parku im. Poległych Bohaterów (zwanym też parkiem Dubiela)? Poznaj je, zmierz, opisz i koniecznie zrób sobie z nim zdjęcie – za kilka lat możesz je powtórzyć i zobaczyć, jak się zmieniliście!

park im. Poległych Bohaterów

PTAKI W PARKU

Czy wiesz, że dokarmianie ptaków chlebem bardzo im szkodzi? W mroźne dni warto przynieść im słonecznik albo ugotowaną kaszę, a latem niech same szukają jedzenia.

park Leśny im. Powstańców Śląskich

ARENA ZABRZE

Kto wie, jak wyglądają loże VIP-owskie i zaplecze stadionu Górnika Zabrze? Arenę można zwiedzać w ramach wycieczek organizowanych przez Muzeum Miejskie. Przy odrobinie szczęścia trafisz na trening albo zajrzysz do szatni sportowców.

Roosevelta 81

ŚLADAMI PYRLIKA I ŻELAZKA

Kupla to górniczy symbol, który dostrzeżesz w wielu punktach miasta – pilnie się rozglądaj i notuj, gdzie jest w Twojej okolicy. Muzeum Miejskie opracowało nawet specjalny rajd rowerowy tropem pyrlika i żelazka (zajrzyj na stronę muzeum). Poćwicz, szukając kupli ukrytych na NIEMAPIE.

AKTYWNE ZABRZE

Wybierz się na spacer do hali MOSiR i odszukaj mozaiki ze sportowcami koło parkingu. W której dziedzinie chcesz spróbować swoich sił? Projekt Aktywne Zabrze codziennie oferuje przeróżne bezpłatne zajęcia sportowe.

www.facebook.com/aktywnezabrze

KOPALNIA GUIDO

Spytaj górników z rodziny czy sąsiedztwa o to, jak wyglądała ich praca na co dzień. Wybierzcie się razem do kopalni Guido – tam na własne oczy (i uszy) przekonasz się, czym jest górniczy trud.

3 Maja 93

PARK TECHNIKI WOJSKOWEJ

Tu możesz dotykać i wspinać się na eksponaty (tylko uważaj: one działają!). Większość z nich pomalowano na kolory kamuflujące. Jak myślisz, po co?

Sienkiewicza 43

PORT W CENTRUM MIASTA

Port w centrum Zabrza? Kiedyś górnicy zbudowali sieć korytarzy i kanałów, którymi teraz możesz przepłynąć w ramach trasy Sztolnia Królowa Luiza. Tymi podziemnymi kanałami transportowano węgiel na powierzchnię. Teraz poznasz tu historię górnictwa.

Karola Miarki przy Jagiellońskiej

BAJTLE NA SZYCHCIE

Spróbuj swoich sił w pracy górnika w Sztolni Królowa Luiza. Od wiosny do jesieni na placu zabaw Bajtel Gruba, a przez cały rok podczas Bajtel Szychty możesz kopać, urabiać, kuć, przenosić i brudzić się do woli!

Sienkiewicza 43

OBYWATELSKIE OSIEDLA

Wysiłkiem mieszkańców i dzięki budżetowi obywatelskiemu na osiedlu Kotarbińskiego powstały m.in. boisko, siłownia i integracyjny plac zabaw. Rozejrzyj się po swoim osiedlu i porozmawiaj z sąsiadami o tym, czego Wam na nim brakuje. Pomyślcie, jak możecie to zorganizować.

np. os. Kotarbińskiego

PARK 12C

Praca górnika oparta jest na współpracy i zaufaniu. W Parku 12C poszukajcie z przyjaciółmi Bajtel Gruby – mechanizm zadziała, tylko jeśli będziecie pracować wspólnie całym zespołem: część grupy na górze, a część na dole kopalni.

Sienkiewicza 43

KULTURALNE ZABRZE

Zaglądacie czasem z rodziną do teatru, filharmonii lub okolicznych bibliotek? Warto, bo organizowane są tam koncerty edukacyjne, wspólne czytanie czy sesje gier planszowych, a w Teatrze Nowym – Bajkowa Niedziela. Potrafisz wymyślić i zilustrować bajkę o Zabrzu?

Teatr Nowy, Filharmonia Zabrzańska i 21 filii Biblioteki Miejskiej

TWOJE MIEJSCE

Jakie jest Twoje ulubione miejsce na spacer w Zabrzu?

0