OGRÓD JAPOŃSKI

W ciągu jednej chwili możesz poczuć się jak w Kraju Kwitnącej Wiśni, spacerując po Ogrodzie Japońskim. Daj się zainspirować przyrodzie i napisz tu własne haiku, czyli rodzaj krótkiego wiersza wywodzącego się z Japonii.

Adama Mickiewicza 1

OGRÓD BOTANICZNY

Zastanawiasz się czasem, co masz pod stopami? Pod miejskim asfaltem są warstwy piasku, ziemi, iłu, a nawet węgla ze skamielinami. Żeby lepiej to sobie wyobrazić poszukaj Przekroju Geologicznego w Ogrodzie Botanicznym.

Henryka Sienkiewicza 23

PARK SZCZYTNICKI

W Parku Szczytnickim możesz podziwiać Fontannę Multimedialną, Halę Stulecia z Centrum Poznawczym i Iglicę. Przyjrzyj się też Pawilonowi Czterech Kopuł: każda z kopuł zrobiona jest z miedzi. Początkowo miały kolor określany jako miedziany, a jaki kolor mają dziś? Dowiedz się, dlaczego miedź zmienia kolor (na pewno wiedzą to w Europejskim Instytucie Miedzi we Wrocławiu).

okolice Hali Stulecia

PARK BROCHOWSKI

Lubisz się trochę zgubić? Możesz spróbować jak to jest w kilometrowej długości grabowym labiryncie w parku. Koniecznie zabierz ze sobą kanapkę, żeby się posilić – może z pasztecikiem wrocławskim? Przepis znajdziesz na drugiej stronie.

Brochów

ZAJEZDNIA NA LEGNICKIEJ

Skatepark zlokalizowany w nieczynnej zajezdni tramwajowej to miejsce z duszą. Mali Odkrywcy mogą tu poszaleć na desce, rolkach lub rowerach oraz powędrować w poszukiwaniu własnego tajnego zakątka.

Legnicka 65

WUWA

WuWę zaprojektowała w latach 20. XX w. grupa architektów i choć każdy inspirował się czymś innym, osiedle to jest harmonijne i przyjemne. Będąc tam, odszukaj budynek dawnego przedszkola, ten z ilustracji. Dziś jest to siedziba Okręgowej Izby Architektów i punkt informacyjny o osiedlu.

Zygmunta Wróblewskiego 18

MIASTO STU MOSTÓW

Wrocław słynie ze swoich mostów i wysp. Wybierz się na wodny spacer po Wrocławiu i obejrzyj to miasto z innej perspektywy. W Zatoce Gondoli możesz wypożyczyć łódź albo skorzystać z tramwaju turystycznego. Po każdym takim wodnym spacerze spróbuj znaleźć informację o tym, pod jakimi mostami przepływaliście.

Jana Ewangelisty Purkyniego 9

HYDROPOLIS

Polis to miasto, a hydro – coś związanego z wodą. W Hydropolis dowiesz się więc, jakie znaczenie ma woda w mieście, ale nie tylko: poznasz tam również historię wody na Ziemi, zgłębisz tajemnice oceanów i zobaczysz wodną drukarkę.

Na Grobli 19/21

POLINKA I BUDYNEK C-13

Inspiracją do stworzenia budynku C-13 Politechniki (tzw. Serowca) była taśma perforowana. Pierwsze polskie komputery Odra, składane we Wrocławiu, zapisywały dane na takich dziurkowanych taśmach. Podejdź naukowo do przejażdżki Polinką i zanotuj kilka danych.

Wybrzeże Stanisława Wyspiańskiego

MOSTEK CZAROWNIC

To świetne miejsce widokowe, ale musisz pokonać wiele schodów, aby wejść na szczyt, więc trzymaj się mocno poręczy! Będąc na górze, rozejrzyj się bardzo uważnie i sprawdź, czy dostrzegasz rządek kolorowych kamienic na Rynku.

Szewska 10

DZIELNICA CZTERECH WYZNAŃ

Wrocław to Miasto Dialogu. Niezależnie od tego jakiego jesteś wyznania, możesz pójść do różnych świątyń. Będąc tam, obserwuj,pytaj i słuchaj: szukaj nie tylko różnic, ale i podobieństw między religiami.

okolice Pawła Włodkowica

PODWÓRKO OKAP–u

Twoje podwórko jest Twoje, więc troszcz się o nie. Zobacz, jak robią to mieszkańcy z Roosevelta 5 wspólnie z Ośrodkiem Kulturalnej Animacji Podwórkowej. Zwołaj sąsiadów i razem zadbajcie o Waszą wspólną przestrzeń. Może puszka trochę ziemi i nasion odmienią Ci widok z okna?

Franklina Delano Roosevelta 5a

POMNIK ANONIMOWEGO PRZECHODNIA

Wiesz, kto jest najważniejszy w mieście? MIESZKAŃCY! Ten pomnik jest więc trochę na Twoją cześć! Wtop się w tłum postaci, znieruchomiej i poobserwuj ciekawego udało Ci się zobaczyć?

skrzyżowanie Świdnickiej i Józefa Piłsudskiego

PARK STAROMIEJSKI

W tym ogrodzie panuje niezwykła atmosfera. Może sprawia to francuska karuzela, szachowy plac zabaw jak z „Alicji po drugiej stronie lustra”, a może bliskość Teatru Lalek? Poćwicz zdolności aktorskie i spaceruj po parku, wcielając się kolejno w role konika szachowego i marionetki.

okolice Placu Teatralnego

PODWÓRKO CAPITOLNE

Tu wszystko gra! W Teatrze Capitol jest dźwiękowa ściana PukPoint oraz Muzyczny Trzepak. Zagraj na nich rytm najlepszy do maszerowania podczas spacerów po Wrocławiu. Znajdź w Internecie piosenkę o wrocławskich tramwajach i spróbuj ją tu wykonać.

Józefa Piłsudskiego 67

HALA TARGOWA

Wrocławska Hala Targowa to jedno z najciekawszych targowisk w Polsce. Jej modernistyczne wnętrze najlepiej podziwiać z galerii na pierwszym piętrze. Sprawdź, czy znajdziesz pachnącą herbaciarnię ukrytą za jednym ze stoisk na parterze.

Piaskowa 17

KRYJÓWKA

W Infopunkcie Barbara znajdziesz wspaniałą Kryjówkę – to taki leśno-łąkowy schowek tylko dla dzieci. Jakie jest Twoje ulubione zwierzę? Wyobraź sobie, że nim jesteś. Które miejsce w Kryjówce będzie najlepsze na jego legowisko?

Świdnicka 8c

MUZEUM POCZTY I TELEKOMUNIKACJI

Znajdziesz tu ogromną kolekcję znaczków pocztowych – ponad 11 milionów! Na stronie Poczty Polskiej możesz zaprojektować i wykonać własny, korzystając z usługi MójZNACZEK, po uruchomieniu aplikacji. Świetnie nada się on na NIEMAPOWĄ pocztówkę. Prześlij komuś pozdrowienia z Wrocławia!

Zygmunta Krasińskiego 1

Kogeneracja

Prąd i ciepło dla Wrocławia produkuje Kogeneracja – na pewno widziałeś kiedyś duży komin, z którego wydobywa się biały dym? To tylko para wodna, bo Kogeneracja dba o czyste powietrze. Sprawdź na NIEMAPIE jak Ty możesz zadbać o środowisko i przyczynić się do poprawy jakości powietrza we Wrocławiu.

0