TWOJE MIEJSCE SŁUŻEWSKI DOM KULTURY OTWARTY JAZDÓW PARK SKARYSZEWSKI DZIELNICA WISŁA REJS MUZEUM DLA DZIECI PARK RZEŹBY NA BRÓDNIE MUZEUM FRYDERYKA CHOPINA CENTRUM PIENIĄDZA KRAKOWSKIE PRZEDMIEŚCIE CENTRUM NAUKI KOPERNIK JEDZIE POCIĄG Z DALEKA METREM POD RZEKĄ SOHO FACTORY MIASTO WIELU KULTUR FOTOPLASTIKON WYPRAWA DO LASU CHODŹ NA PRAGĘ OGRÓD NA DACHU

OGRÓD NA DACHU

Ogród na dachu Biblioteki Uniwersyteckiej, zaprojektowany przez Irenę Bajerską, podzielony jest na kilka części, różniących się formą, kolorem, zapachem i atmosferą. Czy je dostrzegasz? Którą część lubisz najbardziej?

Dobra 56/66

CHODŹ NA PRAGĘ

Przy pomniku Praskiej Kapeli Podwórkowej wysłuchaj któregoś ze starych szlagierów i wybierz się na spacer po tajemniczych zakamarkach Pragi Północ. Zaglądaj w podwórka w poszukiwaniu kapliczek, murali i śladów z przeszłości.

Praga Północ

WYPRAWA DO LASU

Warszawa to miasto, w którym żyje się intensywnie. Czasami warto wybrać się do lasu, by złapać  odpowiedni dystans. Wizyta w Centrum Edukacji Leśnej w Celestynowie lub w szkółce kontenerowej w Skierdach będzie doskonałą okazją do poznawania lasów i pracy leśników.

Centrum Edukacji Leśnej – Wojska Polskiego 46, Celestynów,
Szkółka kontenerowa w Skierdach – Bagno 6, Jabłonna

FOTOPLASTIKON

Ten wehikuł czasu zabierze Cię w podróż po dawnej Warszawie. Zobacz stolicę oczami swoich pradziadków, dziadków i rodziców.

Aleje Jerozolimskie 51

MIASTO WIELU KULTUR

W Warszawie zawsze mieszkali ludzie wielu wyznań, o różnym pochodzeniu. A Ty znasz kogoś innej narodowości? Porozmawiaj z tą osobą o jej kulturze. Wybierz się na wizytę do Muzeum Historii Żydów Polskich, Centrum Wielokulturowego czy cerkwi prawosławnej i zobacz, jak różnorodni byli i są mieszkańcy tego miasta.

Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN – Anielewicza 6,
cerkiew – aleja Solidarności 52,
Centrum Wielokulturowe – Jagiellońska 54

SOHO FACTORY

Wybierz się na spacer do Soho Factory – obejrzyj jedyne w Warszawie Muzeum Neonów, zajrzyj do Teatru
Niewielkiego i daj się zainspirować ciekawym budynkom. Narysuj własną mapę tego miejsca, oddającą jego specyficzny charakter.

Mińska 25

METREM POD RZEKĄ

A gdyby tak przejechać się pod rzeką? Wsiądź do metra na stacji Centrum Nauki Kopernik i wybierz kierunek Dworzec Wileński. Przejeżdżając 600-metrowym tunelem pod Wisłą, pomyśl, jakie to niezwykłe! Na peronie sprawdź na mapie, w jakie jeszcze wyjątkowe miejsca możesz dojechać metrem.

stacja Metra CNK, Wybrzeże Kościuszkowskie

JEDZIE POCIĄG Z DALEKA

Obserwacja pociągów może być świetną zabawą! Przygotuj jedzenie na piknik i znajdź piękne miejsce blisko pomnika Syrenki na bulwarach wiślanych. Przyglądaj się stamtąd pociągom. Pomachaj maszynistom i szybciutko zapisz godziny przejazdów – możesz sprawdzić w Internecie, dokąd one jadą!

pomnik Syrenki nad Wisłą

CENTRUM NAUKI KOPERNIK

Co przydałoby Ci się na kolejnym spacerze z NIEMAPĄ? Zastanów się i spróbuj to skonstruować w Majsterni. Może będzie to łódka, którą zwodujesz nad Wisłą, plecak na kanapki i lornetka albo miernik głębokości kałuży?

Wybrzeże Kościuszkowskie 20

KRAKOWSKIE PRZEDMIEŚCIE

Wielu władców wjechało tą trasą do Warszawy. Wyobraźcie sobie, że jesteście rodziną królewską, i wspólnie wybierzcie się na przechadzkę w kierunku Zamku Królewskiego. Który mijany po drodze budynek nadawałby się na Waszą siedzibę? Sprawdźcie, co obecnie się w nim mieści.

Krakowskie Przedmieście

CENTRUM PIENIĄDZA

Skarbce jak z filmu istnieją naprawdę! W Centrum Pieniądza NBP wejdziesz do takiego skarbca i  spróbujesz swoich sił w podnoszeniu sztaby złota.

Świętokrzyska 11/21

MUZEUM FRYDERYKA CHOPINA

Fryderyk Chopin zaczął komponować, mając zaledwie 7 lat. Na wystawie w jego muzeum możesz posłuchać muzyki i zobaczyć, jak żył. A jakie są Twoje talenty? Co możesz zrobić, by je rozwijać?

Okólnik 1

PARK RZEŹBY NA BRÓDNIE

Sztuka współczesna jest ciekawa, choć nie zawsze musi się podobać. Może się zdarzyć, że po prostu polubisz jakieś dzieło, a innych ono nie zachwyci. Wybierz swoją ulubioną instalację w Parku Rzeźby i spróbuj przekonać do niej znajomych.

park Bródnowski

MUZEUM DLA DZIECI

Wyobraź sobie kompletnie niemuzealne muzeum! Można tu wszystkiego dotykać, przebierać się, bawić eksponatami, czytać książki, tworzyć wycinanki, rzucać się na poduszki, budować z wielkich klocków… Tu nie da się wejść tylko na chwilkę!

Kredytowa 1

REJS

Zostań odkrywcą Wisły i wybierz się w rejs. Masz do wyboru między innymi drewniane łodzie, promy lub
kajaki. Przy niskim poziomie wody wypatruj wraku statku Bajka na wysokości ul. Wilanowskiej. Przepłyń Wisłę wzdłuż i wszerz.

DZIELNICA WISŁA

Nad Wisłą nigdy nie jest nudno. Na spacer Wiślaną Ścieżką Łuczniczą weź ze sobą łuk lub zrób go z gałęzi. Wybierz się na przystań Młociny albo przejdź z lornetką wzdłuż terenów nadwiślańskich, by podejrzeć bobry i inne zwierzęta. Poszukaj też plażowego – możesz od niego pożyczyć gry i zabawki.

PARK SKARYSZEWSKI

To jeden z najpiękniejszych parków w mieście. Tutejsze wiewiórki są bardzo przyjazne; możesz je poczęstować orzechami laskowymi lub kawałkiem jabłka (żadnych słodyczy!). Poszukaj Tancerki, Kąpiącej się, Edwarda Mandella House’a i Rytmu. Dowiedz się, co łączy te wszystkie nazwy.

aleja Waszyngtona

OTWARTY JAZDÓW

Zajrzyj do Otwartego Jazdowa, gdzie w fińskich domkach możesz dowiedzieć się, jak opiekować się pszczołami lub jak wysiać łąkę. Drewniane domki są miłą ucieczką od gwaru miasta, szczególnie podczas letnich koncertów.

Jazdów 3/9

SŁUŻEWSKI DOM KULTURY

Ten dom kultury przypomina dużą wiejską zagrodę: są tu drewniana elewacja, ogród warzywny, ule z pszczołami i kozy. Można tu też przyjść na wystawę czy posłuchać jam session. Spróbujcie ustalić całą rodziną, co sprawia, że jest tutaj tak miło.

Bacha 15

TWOJE MIEJSCE

Warszawa jest pełna niezwykłych zakamarków. Tu możesz dorysować swój ulubiony.

Zapisz

0