TWOJE MIEJSCE WYCIECZKA ROWEROWA MIASTO OGRODÓW BULWARY JEZIORKO SŁONECZNE OTWÓRZ SIĘ NA SZTUKĘ POSZUKIWACZE SKARBÓW STARE MIASTO PUSZCZA BUKOWA W REJS PO ODRZE BLISKO Z PRZYRODĄ ZAJEZDNIA NA TROPIE GRYFA WAŁY CHROBREGO PRZEŁOMOWY PLAC POLANY KAMIENICE SZCZECINA PUNKT WIDOKOWY

PUNKT WIDOKOWY

Zdarzyło Ci się patrzeć na miasto z góry? Świetną panoramę Szczecina zobaczysz z Polany Widokowej w Puszczy Bukowej, z wież katedry, zamku i urzędu wojewódzkiego albo wieżowca PAZIM-u. Skąd najlepiej widać Twój dom?

KAMIENICE SZCZECINA

Zwyczajne budynki czasem kryją w sobie niezwykłe historie ludzi. Szlak „Niezwykli szczecinianie i ich kamienice” powstał po to, żebyśmy patrząc na domy, myśleli o ich mieszkańcach. Sprawdź na poniższej stronie internetowej, gdzie mieszkali znani szczecinianie.

www.kamieniceszczecina.pl

POLANY

Tak wspaniałe polany miejskie są tylko w Szczecinie. Możesz tu spędzić cały dzień, pograć w ping-ponga, zrobić piknik, a wieczorem rozpalić ognisko i siedząc wygodnie pod wiatą, opowiedzieć towarzyszom wymyśloną przez siebie historię o szczecińskich duchach.

np. Polana Sportowa, ul. Emila Zegadłowicza

PRZEŁOMOWY PLAC

Stań na tym skośnym placu i pomyśl, że jesteś w kulturalnym centrum Szczecina: pod stopami masz dach Przełomów, a przed sobą śnieżnobiałą filharmonię. Warto obejrzeć, jak te ikony architektury wyglądają od środka – może podczas rodzinnego zwiedzania?

plac Solidarności 1

WAŁY CHROBREGO

Spacer po wałach to świetna okazja do zobaczenia esencji Szczecina: zieleni, monumentalnych budowli, rzeki, wysp, żaglówek i… wędkarzy! Zamknij oczy i zastanów się, co dla Ciebie jest najbardziej charakterystyczną częścią tego miasta.

Wały Chrobrego

NA TROPIE GRYFA

Gryf to lew z głową i skrzydłami orła. W dawnym mieście Gryfitów znajdziesz ich wiele – bywają na pompach wodnych (tak zwanych berlinkach) czy fasadach domów, a ogromny mozaikowy gryf zdobi ścianę Stoczni Szcze- cińskiej. Rozejrzyj się i zanotuj sobie, gdzie jeszcze widzisz
te stwory.

ZAJEZDNIA

Poczuj się jak motorniczy! W Muzeum Techniki i Komunikacji znajdziesz symulator tramwaju, a w nim przyciski oraz pedały – jak w prawdziwym pojeździe. Możesz obejrzeć tu przepiękne stare samochody i motory. Zapytaj dziadka i babci, czym jeździli do pracy albo na wakacje.

Niemierzyńska 18A

BLISKO Z PRZYRODĄ

Spływ po Międzyodrzu to propozycja dla wprawnych wodniaków, więc warto się do niego dobrze przygotować. W tym magicznym miejscu z pewnością uda Ci się zobaczyć lub choćby usłyszeć rzadkie ptaki. Sprawdź, czy na Twojej trasie są zakątki wodne, w których możesz przycumować i odpocząć. Ahoj, przygodo!

start z Dziewoklicza

W REJS PO ODRZE

Wykup bilet na statek pasażerski albo wypożycz motorówkę i wybierz się w rejs po rzece. Miasto widziane z tej perspektywy wygląda zupełnie inaczej. Podpłyń do Betonowca na jeziorze Dąbie lub do szczecińskiej Wenecji, a przy okazji wypatruj na niebie bielików.

wypożyczalnia motorówek – Bulwar Gdyński, Zbożowa 3
statki pasażerskie – Bulwar Piastowski

PUSZCZA BUKOWA

Jezioro Szmaragdowe powstało w miejscu dawnej kopalni kredy, przez co woda w nim przybiera charakterystyczną, lekko zieloną barwę. To malownicze miejsce pełne jest kolorów, szczególnie jesienią, kiedy drzewa stają się stopniowo żółto-złociste, a potem czerwone.

STARE MIASTO

Na wzgórzu, gdzie stoi Zamek Książąt Pomorskich, zaczyna się historia miasta – najpierw powstał tu gród Słowian, a potem była to siedziba dynastii Gryfitów, namiestnika szwedzkiego czy pruskiego garnizonu. W Muzeum Historii Miasta na pobliskim Rynku Siennym możesz dowiedzieć
się, jak wyglądał Szczecin tysiąc, pięćset albo sto lat temu.

POSZUKIWACZE SKARBÓW

Przeczytane już książki warto zanieść do Ekoportu i tam, w ramach projektu „Książka na wynos”, zostawić je dla innych, a zarazem wybrać coś ciekawego dla siebie. Przy okazji zajrzyj też do galerii Szpargałek, gdzie znajdziesz używany, ale sprawny sprzęt sportowy albo meble.

Arkońska 39/40

OTWÓRZ SIĘ NA SZTUKĘ

W galerii sztuki „Tworzę się!” czy w Teatrze Lalek „Pleciuga” możesz doświadczyć sztuki w niezwykły sposób: patrząc, wymyślając i poruszając się. Tu na wystawach, przedstawieniach czy warsztatach tworzysz i odbierasz świat po swojemu.

PLECIUGA – pl. Teatralny 1
TWORZĘ SIĘ! – DK 13 muz, pl. Żołnierza Polskiego 2

JEZIORKO SŁONECZNE

Dzięki zaangażowaniu i aktywności okolicznych mieszkańców to miejsce tętni życiem: można tu biegać, ćwiczyć na siłowni pod chmurką lub uprawiać ogród społeczny, jest też Drzewo Smoczkowe, które ułatwia maluchom rozstanie ze smoczkiem.

Jeziorko Słoneczne, ul. Derdowskiego

BULWARY

W Szczecinie miło spędzisz czas nad wodą, nie ruszając się z centrum miasta. Z bulwarów świetnie widać dźwigozaury i Łasztownię, a jeśli latem zajrzysz do NorthEast Marina, możesz pobawić się na piaszczystej plaży.

www.bulwarove.pl

MIASTO OGRODÓW

W pogodne dni w parku Kasprowicza możesz spotkać znajomych, wziąć udział w warsztatach dla rodzin na Różance, poszukać „Ognistych ptaków” Hasiora albo zachwycić się krokusami na Jasnych Błoniach. Dobrze jest mieć takie zielone miejsce w samym sercu miasta. Co najbardziej
lubisz robić w parku?

park Kasprowicza i okolice

WYCIECZKA ROWEROWA

Masz swoją ulubioną trasę rowerową po mieście? A może wybierz się na przejażdżkę z parku Kasprowicza do Lasku Arkońskiego i dalej, w kierunku Doliny Siedmiu Młynów? W ciepły dzień możesz zatrzymać się po drodze na relaksującą kąpiel na Arkonce lub w Jeziorze Głębokim.

TWOJE MIEJSCE

A jakie miejsce w Szczecinie Ty polecasz na spacer?

0