RAKIETA

Lubelacy twierdzą, że ta rakieta jest kultowa, a sam plac zabaw słynie z oryginalnych urządzeń do zabawy. Zabierz tam przyjaciół, a jeśli masz, to ibrejdaka lub brejdaczkę, i przetestujcie to miejsce wspólnie.

os. im. A. Mickiewicza

FIAT 126P

Na osiedlu im. J. Słowackiego znajdziesz sporo mozaik. Naszą ulubioną jest fiat 126p, powstały dzięki Społecznej Pracowni Mozaiki. Jak myślisz, ile osób się do niego zmieści? Zapytaj babcię lub dziadka – możesz się zdziwić!

os. im. J. Słowackiego, Balladyny 1

PŁASKORZEŹBY

W latach 70. kilkoro artystów stworzyło rzeźby ozdobione motywami wymyślonymi przez dzieci. Jak Ci się podobają ich pomysły? Który najbardziej? A Ty, jaki rysunek chcesz uwiecznić w kamieniu?

os. Piastowskie

ZWIERZYNIEC

Wybierz się na spacer i poszukaj zwierząt do własnego zoo. Jeśli znajdziesz strusia, krzyknij w jego kuper. Podobno zabrzmi to tak, jakby ptak przemówił. Przekonaj się, czy to prawda.

os. im. A. Mickiewicza, os. im. M. Konopnickiej, os. im. B. Prusa

ZAMEK LUBELSKI

Na zamku odszukaj kaplicę Trójcy Świętej. Zobaczysz tam rysunki wyglądające jak komiks lub graffiti, ale wykonane techniką fresku, czyli malowania na mokrym tynku. Wybierz jedną scenę lub kilka ilustracji i wymyśl historie, jakie przedstawiają.

Zamkowa 9

WIELOKULTUROWY LUBLIN

W Lublinie od wieków mieszkali Żydzi i Ukraińcy. Przy ulicy Jasnej znajdziesz dwa murale związane z tymi nacjami. Każda z nich to odmienne religia, język, alfabet i kuchnia. Zobacz, jakie potrawy przeniknęły do kuchni lubelskiej dzięki tym kulturom.

Jasna

PANORAMA LUBLINA

Odwiedź podwórko pod wskazanym adresem. Skrywa się w nim mural z panoramą XVII-wiecznego Lublina. Teraz miasto wygląda inaczej, ale wieża Trynitarska z rysunku stoi nadal – spójrz w górę.

Jezuicka 5/7

ODWIEDŹ PODWÓRKA

A gdyby tak przespacerować się podwórkami dokładnie nad Trasą Podziemną? Od rynku idź ulicą Złotą; jeśli Ci się uda, to wejdź w bramę przy Złotej 4, a wyjdziesz na plac Po Farze. Pomyszkuj również w innych podwórkach starego miasta. Zajrzyj musowo na Złotą 5 i Olejną 8 w poszukiwaniu ciekawych zakamarków.

od Rynek 1 do plac Po Farze 6

KAMIENICA KONOPNICÓW

Zwróć uwagę na zdobienia i piękną attykę na dachu tej urokliwej kamienicy. Czy dostrzegasz motywy roślinne i łby smoków? Policz, ile smoczych głów widzisz.

Rynek 12

ULICZKA KU FARZE

Ta prawdopodobnie najwęższa i najbardziej malownicza uliczka w Lublinie wyłożona jest kocimi łbami. Dojdziesz nią do placu Po Farze, gdzie znajdują się murki wyznaczające plan dawnego kościoła. Zmierz, ile kroków ma ich długość i szerokość.

Ku Farze

DOM SŁÓW

Oprócz wystaw i warsztatów znajdziesz tu również Izbę Drukarstwa z mnóstwem maszyn. Zajrzyj do warsztatu zecera – składał on wydruki z metalowych czcionek, układając je w lustrzanym odbiciu.

Żmigród 1

NIEKTÓRZY LUBIĄ POEZJĘ

Lublin to miasto poezji – wiersze możesz tu znaleźć nawet na ścianach! Poszukaj utworu Wisławy Szymborskiej i zastanów się, czy i Ty lubisz poezję. Jeśli tego nie wiesz, to może czas wybrać się do biblioteki i zajrzeć do tomików różnych poetów?

ZS nr 1, Podwale 11

BIBLIO

Lubisz czytać w dziwnych pozycjach? Zwykle czytasz w domu, w ciapach? A może w miłym towarzystwie? W Biblio znajdziesz siedziska, które idealnie nadają się do wypróbowania najbardziej wymyślnych póz. Dodatkowo nauczysz się tu znajdować książki za pomocą katalogu.

Szaserów 13

PODWÓRKO WYOBRAŹNI

Odwiedź Podwórko Wyobraźni, które Dom Słów Teatru NN co roku odmienia, czerpiąc inspiracje z książek. Może i Ty zadbasz o swoje podwórko pod wpływem ulubionej lektury? Znasz „Dzieci z Bullerbyn”? Dorysuj między oknami sznurek i pudełko do przesyłania wiadomości, psa Svippa, jabłonkę i małych mieszkańców.

Żmigród 1

OGRÓD BOTANICZNY

Znajomość ziół to przydatna wiedza. Stwórz swoje własne herbarium. W Ogrodzie Botanicznym nauczysz się rozpoznawać rośliny lecznicze, a potem możesz iść na łąki i poszukać mięty, rumianku, a nawet pokrzywy. Zasusz je, wklej do zeszytu i podpisz. Poczuj się jak na magicznych lekcjach biologii.

Sławinkowska 3

WIDOK NA PODZIEMNĄ RZEKĘ

Czy wiesz, że pod ulicami Lublina płyną rzeki? Ludomir Franczak zadbał o to, żeby można było podejrzeć jedną z nich przez przeszklony właz do studzienki na bazarowej alejce. Zajrzyj przez szybkę, a może dostrzeżesz żyjące tu nietoperze!

targowisko Bazar na Podzamczu

MUZEUM WSI LUBELSKIEJ

W skansenie dowiedz się, jak z zasianego ziarna pszenicy powstaje mąka do wypieku cebularzy. Sprawdź, jakich sprzętów używali twoi prapradziadkowie i praprababcie do zmielenia ziarna.

Warszawska 96

PIKNIK NAD BYSTRZYCĄ

Oto nasz przepis na piknik: w słoneczny dzień weź rodzinę i znajomych, koc, NIEMAPĘ i kilka kromek parówki z dżemem. Zagrajcie w gumę albo poszukajcie płaskich kamyczków do puszczania kaczek.

al. Józefa Piłsudskiego

POCZTA GŁÓWNA

Kajtnij się na pocztę i nie zapomnij wysłać pozdrowień z Lublina do przyjaciół! Jeśli wcześniej zamówisz Mój ZNACZEK na stronie Filatelistyki Poczty Polskiej, to możesz na kartkę nakleić znaczek ze swoim rysunkiem lub zdjęciem.

Krakowskie Przedmieście 50

CENTRUM SPOTKANIA KULTUR

Od niedawna możesz tu przyjść ze znajomymi i rodziną na koncert, spektakl czy wystawę. Spróbuj odgadnąć, kto już stoi w kolejce po bilety. W CSK z pewnością znajdziesz sztukę dla siebie!

plac Teatralny 1

0