FABRYKI SĄ DLA DZIECI

Ponad 100 lat temu łódzkie fabryki produkowały głównie tkaniny, a co dzieje się tam dziś? W przędzalni Ramischa w sobotę kupisz ekologiczne warzywa, do kompleksu WI-MA możesz wybrać się na przedstawienie albo rodzinne
warsztaty. W dawnych fabrykach Karola Scheiblera znajduje się centrum kultury, w fabryce Izraela Poznańskiego
zrobisz zakupy, a w fabryce maszyn Józefa Johna pojeździsz na wrotkach i zjesz coś pysznego. Wyzwanie dla Ciebie:
o jakich miejscach mowa?

DĘTKA

Pod miastem rozciąga się tajemna sieć wodociągów i kanałów, którą wędruje woda i ścieki. Zejdź na wycieczkę do Dętki pod placem Wolności i na własne oczy przekonaj się, jak wygląda od środka ta podziemna plątanina. Czy
wiesz, że woda, która płynie z łódzkich kranów, słynie ze świetnej jakości? Noś ją ze sobą w bidonie, nie kupuj tej
w plastikowych butelkach.

plac Wolnośc

PRZYJAZNE PODWÓRKA

Podwórka to idealna przestrzeń do spotkań i wspólnego działania. Zobacz, jak robią to inni! Odwiedź społeczny dom kultury Miejsce Spotkań na Polesiu, rozsiane po całym mieście Świetlice Artystyczne Fundacji Działania albo podwórko przy Pietrynie z Galerią Odlot. Wymyśl, co ciekawego można by zorganizować z Twoimi sąsiadami!

KSIĘŻY MŁYN

To najsłynniejsze osiedle dla robotników łódzkich fabryk powstało ponad 150 lat temu. Dziś jego budynki zmieniają swój wygląd i funkcję. Przyjrzyj się, jak architekci łączą nowoczesną zabudowę z czerwoną cegłą. Zajrzyj do pracowni artystów, kawiarenek, Muzeum Książki Artystycznej albo ogrodu Pałacu Herbsta.

Księży Młyn/Tymienieckiego/Przędzalniana

NA PIKNIK

Mieszczuchy uwielbiają piknikować. Leżąc na trawie i wcinając smakołyki, bardzo dobrze się wypoczywa. Miło przy tym oglądać piękne widoki pośród drzew. Jako piknikowi eksperci polecamy szczególnie dwa skryte w Łodzi miejsca:
uroczysko Lublinek i Las Łagiewnicki.

Las Łagiewnicki – Wycieczkowa
Uroczysko Lublinek – Zamiejska

HOLLYŁÓDŹ

Ta nazwa wzięła się stąd, że w łódzkiej filmówce kształcili się znani reżyserzy, aktorzy czy montażyści. W Łodzi nakręcono też setki filmów, seriali i wieczorynek. Patrz uważnie i podczas spacerów rozejrzyj się za plenerem do Twojego przyszłego filmu. Będzie to film przygodowy, kryminał, science-fiction, a może komedia?

PIETRYNA

Wyjdź na Pietrynę jako obserwator. Wysoko na fasadach kamienic lub nisko przy chodniku wypatruj smoków, krasnali, zwierząt i dziwnych stworów. Nie wahaj się zaglądać w podwórka w poszukiwaniu niespodzianek! Zacznij od Pasażu Róży wymyślonego przez artystkę Joannę Rajkowską, na klatce schodowej Pałacu Kindermanna poszukaj witrażu z łabędziami, a w informacji śródmiejskiego Urzędu Miasta zapytaj o ukryty tam tajemniczy ogród.

Pasaż Róży – Piotrkowska 3
Pałac Juliusza Kindermanna – Piotrkowska 137/139
Urząd Miasta Departament Śródmieście – Piotrkowska 153

SZTUKA ULICY

Miasto największą galerią sztuki? Czemu nie! Poznaj street art, czyli sztukę ulicy. Słynna na cały świat ekipa artystów tworzących murale Etam Cru wywodzi się właśnie z Łodzi! Może znasz ich portret babci z kurką? Wypatruj też prac innych streetartowców. Mogą być wyskrobane w tynku lub wybite stalowymi prętami. Bywają tak nieoczywiste, jak wzór na szkole przy Bojowników Getta 3 autorstwa Opiemme.

www.facebook.com/LodzkieMurale/

NA ZDROWIE

Wizyta w tym parku z pewnością wyjdzie Ci na zdrowie, bo znajdziesz tu jeden z największych placów zabaw w Łodzi. Wspinanie, bujanie, akrobacje na rowerze czy bieganie – wszystkie harce dozwolone! Weź ze sobą ziarna i orzechy, może spotkasz wiewiórkę, kaczkę albo dzięcioła.

Park na Zdrowiu – róg Konstantynowskiej i alei Unii Lubelskiej

ŁÓDŹ DO MIESZKANIA

W budżecie obywatelskim to mieszkańcy wymyślają i wybierają projekty, które zostaną zrealizowane w mieście. Dzięki temu możemy przejechać się rowerem miejskim na plac zabaw albo woonerf (przy okazji sprawdź, co oznacza określenie „ulica do mieszkania”). A jaki jest Twój pomysł na zmiany w najbliższej okolicy? Może zgłosisz go z sąsiadami w następnej edycji budżetu?

Skrzyżowanie 6 Sierpnia i Traugutta z Piotrkowską

ENERGIA WIEDZY

W dawnej elektrowni w sercu miasta działa dziś planetarium oraz Centrum Nauki i Techniki, w którym na eksperymentach można spędzić kilka dni. Warto zajrzeć także do odnowionej Hali Maszyn, by obejrzeć secesyjne dekoracje. Spróbuj znaleźć wśród nich węże.

Targowa 1/3

SPACER PO OŚCE

W Łodzi jest ponad trzydzieści osiedli. Ile z nich potrafisz wymienić? Znani łodzianie: Andrzej Sapkowski, autor sagi o Wiedźminie, zawodnik NBA Marcin Gortat czy raper O.S.T.R. na pewno opowiedzieliby Ci niejedną historię o swojej ośce. Stań się badaczem Twojego osiedla. O fajne zakątki najlepiej pytaj dzieci, a o ciekawe historie – najstarszych mieszkańców.

PRZYRODA TO PRZYGODA

W chłodne miesiące zanurz się w skrytej pod szkłem dżungli egzotycznych roślin o dziwacznych nazwach w Palmiarni.
Wiosną i latem odwiedź ogród botaniczny – możesz tam powspinać się na skałki alpinarium albo zagrać w podchody
wśród bujnie rosnących drzew i krzewów.

Palmiarnia – Piłsudskiego 61
Ogród Botaniczny – Krzemieniecka 36/38

WŁÓKIENNICZY WĄTEK

To w Białej Fabryce uruchomiono pierwszy fabryczny komin w dawnej Łodzi. Dziś mieści się tu Centralne
Muzeum Włókiennictwa, gdzie można zapoznać się z przędzalnianą tradycją miasta, zwiedzając interaktywne
wystawy i biorąc udział w warsztatach. Przeszłość i przyszłość przeplatają się tu jak wątek i osnowa. Nie
wiesz, co znaczą te słowa? Przyjdź do muzeum, a poznasz ten i niejeden inny sekret.

Piotrkowska 282

UKRYTE RZEKI

Czy wiesz, że w Łodzi kryje się wiele rzek? W parku Staromiejskim obejrzyj nurt Łódki przez wizjer Oko Śledzia,
a w parku Kilińskiego zakręć korbą Szybkiego Lamusa, by obejrzeć niedawno odkryty strumień. Dzięki mapie opublikowanej przez Zarząd Wodociągów i Kanalizacji możesz prześledzić nurty tych niewidocznych już w mieście rzek.

www.zwik.lodz.pl/rzeki-lodzi/rzeka-lodka/

NA TROPIE AWANGARDY

Awangarda to wymyślanie czegoś nowego i tworzenie w inny niż dotychczas sposób – tak jak robili to znani artyści z Łodzi: Katarzyna Kobro i Władysław Strzemiński. Zobacz Salę Neoplastyczną w Muzeum Sztuki, a na oknach budynku ms2 od strony ul. Ogrodowej spróbuj odczytać słowa zapisane alfabetem Strzemińskiego.

Muzeum Sztuki – Więckowskiego 36
ms2 – Ogrodowa 18

ROWEREM PO RUDZIE

To była niegdyś wakacyjna miejscowość z uroczymi drewnianymi willami. W ciepłe miesiące łodzianie przyjeżdżali tu odpocząć wśród lasów. Wybierz się na wycieczkę rowerem, aby poznać czar tego miejsca: zacznij od ulicy Popioły, dalej skręć w Rudzką i Plażową. Kiedy dojedziesz do Stawów Stefańskiego, możesz przesiąść się na rower wodny. Jeśli wolisz jednak górskie klimaty, odwiedź tor saneczkowy na Rudzkiej Górze. Z jej szczytu można podziwiać panoramę Łodzi.

Rudzka

PARK ŹRÓDLISKA

Rosną tu najstarsze i najcenniejsze łódzkie dęby. Niektóre z nich są tak ogromne, że nie mogą objąć ich nawet dwie osoby. W letnie soboty wybierz się na parkowe śniadanie lub koncert. Możesz też urządzić własny – wejdź po schodkach do altany i zaśpiewaj coś, stojąc dokładnie pośrodku, a zaskoczy Cię siła Twego głosu.

Piłsudskiego 61

TWOJE MIEJSCE

W tym mieście wciąż jest tyle do odkrycia!
A jakie jest Twoje ulubione miejsce w Łodzi?

0