NA PLOTKI DO PARKU

Jak głosi legenda, w baszcie Plotkarce strażnicy podsłuchiwali damy opowiadające sobie najnowsze ploteczki. Wybierz się z przyjaciółmi do parku miejskiego i stwórzcie własny tajny szyfr dla swoich sekretów. Na początek nadajcie sobie pseudonimy.

park miejski

KIELECKIE SMAKOŁYKI

Bazary, czyli lokalny targ, to najlepsze miejsce do skompletowania składników na zarzucajkę. Kupcie jeszcze chleb ze słynnej piekarni Gołębiowskich, a na deser słodkie bułki od Pańszczyka i kielecki poczęstunek gotowy. Smacznego!

MUZEUM ZABAWEK I ZABAWY

Czy znasz projektor Ania, klocki ABC, pieska harmonijkę czy zdalnie sterowanego fiata 125p? Zabierz dziadków i rodziców do muzeum na wspólne oglądanie ich ukochanych zabawek z dzieciństwa. Porównajcie te z kącika zabaw retro ze współczesnymi. Jakie dostrzegacie różnice, a jakie podobieństwa?

plac Wolności 2

MUZEUM NARODOWE

Za panowania królów z dynastii Wazów mieszkali tu krakowscy biskupi. Dziś możemy oglądać wnętrza tej zabytkowej rezydencji i wyobrazić sobie, jak kiedyś wyglądało codzienne życie w pałacu. Po zwiedzaniu odpocznijcie w zakamarkach ogrodu włoskiego. A może by tak pobawić się w chowanego?

plac Zamkowy 1

ENERGETYCZNE CENTRUM NAUKI KPT

Tutaj poznasz niesamowity świat energii, a nawet zobaczysz wyładowania atmosferyczne – włosy staną Ci dęba! Poszukaj kombajnu górniczego, który można uruchomić siłą własnych mięśni. Może podzielcie się na dwuosobowe drużyny i sprawdźcie, kto zrobi więcej obrotów?

Olszewskiego 6

MIEJSKI SALON

W każdym salonie stoją meble zapraszające do tego, by na nich usiąść i pogadać. Na kieleckim rynku jest taki salon pełen ławek i roślin, opracowany przez projektantów z Instytutu Dizajnu. Zaprojektuj miejski mebel pasujący do tych już istniejących.

rynek

UFO W KIELCACH

Projektowanie dworca to nie lada wyzwanie – musi on po zwalać na sprawne poruszanie się pasażerów i autobusów. Okrągła forma tego budynku wynika z jego funkcji. Podoba Ci się ten nieco kosmiczny kształt?

Czarnowska 12

ROWEREM PO MIEŚCIE

Rower pozwala oglądać miasto z innej perspektywy, w dodatku z wiatrem we włosach. Możecie przejechać się rekreacyjnie wzdłuż Silnicy, zaś dla zaawansowanych idealna będzie „Leśna trasa w mieście” Lasów Państwowych, rozpoczynająca się na Stadionie Leśnym.

początek – Stadion Leśny

WZGÓRZE ZAMKOWE

Tutaj przeszłość spotyka się z przyszłością. Na interaktywnej wystawie w Ośrodku Myśli Politycznej i Obywatelskiej poznasz historię miasta, a w Instytucie Dizajnu przyjrzysz się pracom współczesnych projektantów. Wybierz się na wystawę i warsztaty, a przy okazji poszukaj tajemniczego potwora.

Zamkowa 3

FENOMENALNE FILMY

W niedzielne poranki warto wybrać się do kina Fenomen w WDK na seans filmowy połączony z czytaniem lub muzyką i warsztatami dla całej rodziny. Jaki jest Twój ulubiony film? W drugą sobotę miesiąca zajrzyj na targ staroci – pełno tu skarbów i niezwykłości.

ks. Piotra Ściegiennego 2

KADZIELNIA

Podziemna Trasa Turystyczna to frajda dla małych speleologów, pamiętaj jednak, by przed Waszą wyprawą
telefonicznie potwierdzić jej termin. Na spacerze przyglądaj się pilnie skałom, a na pewno dostrzeżesz w nich ciekawe kształty. Poćwicz na kamieniu z ilustracji.

rezerwat Kadzielnia, od strony Krakowskiej

SIENKIEWKA

To najbardziej reprezentacyjna ulica miasta. Przyjrzyj się odnowionym budynkom i sprawdź, co w tym tygodniu dzieje się na placu Artystów. Podczas spaceru poszukaj przedstawionych na ilustracji budynków.

Sienkiewicza

LEŚNE KIELCE

Ścieżki edukacyjne są przygotowywane przez leśników po to, byśmy poznawali przyrodę i uczyli się ją szanować. Polecamy pełną przeróżnych gatunków drzew ścieżkę Leśne ABC oraz urokliwą trasę Sufraganiec, na której można spotkać chronione gatunki roślin. Nie wolno ich zrywać!

Leśne ABC – Hubalczyków 15
Sufraganiec – Kostomłoty Pierwsze 1A

TEATR KUBUŚ

Spektakle na żywo mają niesamowity klimat – przyjdź do teatru i przekonaj się sam. Narzędziem pracy aktora czy tancerza jest jego ciało. A Ty co potrafisz? Na początek spróbuj pokazać sobą kształty różnych liter – ruchem możesz tworzyć całe wyrazy.

Duża 9

ZAMKI NA PIASKU

Na placu zabaw „Fabryka Piasku” można formować najwspanialsze budowle i przedmioty! Są tu koparka,
taśmociąg, blaty do pracy, a przede wszystkim tony najlepszego kieleckiego surowca. Co stworzysz dziś? Zamek, miasto, a może podwieczorek z babeczkami?

skwer Szarych Szeregów

SPACER ZAPACHOWY

Spacer po Karczówce dostarczy Ci wielu wrażeń. Zamknij oczy, wyostrz węch i spróbuj wyodrębnić otaczające Cię zapachy. Co czujesz? Sosny, mchy, grzyby, stare mury, łąki…? Podziwiając panoramę miasta, porozmawiaj z towarzyszami o tym, jakie to były wonie.

rezerwat Karczówka

KAMIENNE HISTORIE

W Centrum Geoedukacji poznasz geologiczną historię regionu, zobaczysz też skamieniałości i ryby pancerne. Możesz również obejrzeć film w kapsule 5D – na pewno dostarczy Ci on mnóstwa emocji! Odwiedzając Centrum, dowiesz się także, co to są trylobity. Poszukaj ich na NIEMAPIE.

Daleszycka 21

TWOJE MIEJSCE

Jakie jest Twoje ulubione miejsce na spacer w Kielcach?

Zapisz

0