TAUZEN

Zamieszkać nad Marokiem, w Kolbie Kukurydzy – to możliwe tylko w Katowicach, gdzie Kukurydzami nazywane są wieżowce na osiedlu Tysiąclecia. Pospaceruj nad stawem Maroko, zadzierając głowę do góry, i zastanów się, czy widać Cię z najwyższych pięter.

MODERNIZM NA ROWERACH

Budynki modernistyczne są dość surowe – czasem mijamy je, nie zwracając uwagi na geometryczne linie, zaokrąglone narożniki i balkony. Przy odkrywaniu piękna tej prostoty pomocny będzie Katowicki Szlak Moderny. To jednak kilka kilometrów – łatwiej pokonać je na rowerach!

www.moderna.katowice.eu

SĄSIEDZKIE PODWÓRKA

Mieszkańcy mogą zmieniać i ulepszać swoje miasta. Wybierz się na spacer na podwórko przy Adamskiego i Koszarowej lub na osiedle Sławka. Pobaw się tam i zastanów – które pomysły można by przenieść na Twoje podwórko?

GIGABLOK

Brudna woda znika w rurach… A co dzieje się z nią dalej? Możesz to sprawdzić dzięki Katowickim Wodociągom S.A., odwiedzając ścieżkę edukacyjną w oczyszczalni ścieków Gigablok. Umów się na wizytę (www.gigablok.pl) – dowiesz się między innymi, czego nie wolno wrzucać do kanalizacji i jak pozyskuje się energię z osadów ściekowych.

Obrońców Westerplatte 130

HAŁDA W KOSTUCHNIE

Ze szczytu rekultywowanej hałdy możesz zobaczyć zabudowania kopalni, Tychy, Beskidy, a w bardzo pogodne dni – nawet Tatry (oczywiście z lornetką). Poszukaj żółtych znaków Szlaku Historii Górnictwa Górnośląskiego. Poćwicz, odnajdując ukryte znaki tego szlaku na NIEMAPIE

GISZOWIEC

Osiedle to zaprojektowano tak, aby jego mieszkańcy czuli się tu jak na wsi. Domki zbudowano w jabłoniach, a każdy domownik miał swoje poletko do uprawiania roślin. Katowice to Miasto Ogrodów – może i Ty zasadzisz rośliny przy swoim domu? Nawet parapet może być Twoim ogrodem!

PARK KOŚCIUSZKI

Zagraj w bule. Nie wiesz, co to? W parku znajdziesz boisko do gry w tę dyscyplinę sportu. Weź bule, poszukaj instrukcji i skrzyknij znajomych. Jeśli boisko pokryje śnieg, to w parku Kościuszki jest też tor saneczkowy i narciarski.

LAS MURCKOWSKI

Na spacer do lasu zaopatrz się nie tylko w lornetkę, ale i atlas ptaków. Jeśli ukryjesz się w krzakach lub szuwarach i cierpliwie poczekasz w ciszy, to możesz wypatrzyć ciekawe gatunki!

EKSTREMALNY PLAC ZABAW

Plac zabaw bez drabinek i zjeżdżalni? Przekonaj się sam – weź rower, rolki, a nawet hulajnogę. Jest tu miejsce zarówno dla uczących się jeździć, jak i trudne podjazdy czy niecki dla zaawansowanych.

Grabskiego 2

WALCOWNIA CYNKU

Spacerując po tej gigantycznej hali, zobaczysz ogromne maszyny, dzięki którym cynk przybierał potrzebną formę cienkiej blachy. Odszukaj karuzelę odlewniczą i spróbuj wprawić ją w ruch!

Rozdzieńska 25

KOMPUTERY NIE Z TEJ ERY

Nie uwierzysz, jak śmiesznie wyglądały pierwsze gry ani jak ogromne były kiedyś komputery! Wypełnij formularz zgłoszeniowy na stronie muzeumkomputerow.edu.pl i umów się na podróż do świata dinozaurów informatyki. Może Twoi rodzice lub dziadkowie znajdą tam swój pierwszy komputer?

Muzeum Historii Komputerów i Informatyki, plac Sejmu Śląskiego 2

DOLINA TRZECH STAWÓW

Wodny Plac Zabaw to wyjątkowo kusząca letnia propozycja, ale w Dolinie Trzech Stawów można też jeździć rowerami, popływać, wypożyczyć kajaki, a nawet obserwować szybowce pobliskiego aeroklubu. A Ty co wybierzesz?

PALMY I PLAŻA

Stań na placu i wyobraź sobie, że pod Twoimi stopami płynie podziemna rzeka. Dowiedz się, jaka jest jej nazwa, i podpisz ilustrację. To na cześć tej ukrytej rzeki zbudowano widoczną strugę. W ciepłe miesiące stoją tu palmy i panuje atmosfera plażowo-leżakowa.

rynek

STREFA KULTURY

W Strefie Kultury znajdziesz niejeden fantastyczny budynek, który zaskoczy Cię swoją formą. Twój faworyt to kosmiczny Spodek, siedziba Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia czy Muzeum Śląskie? Obok tego ostatniego znajduje się minimalistyczny ogród – może
poszukasz metalowych bębnów i zagrasz Katowicom industrialowy utwór?

al. Roździeńskiego

SZLAK ŚLONSKI GODKI

Zadanie w sam raz dla Łowców Potworów: odszukaj stwory ze śląskich legend – mapkę znajdziesz na stronie szlakgodki.eu. Przygotuj się jednak i sprawdź wcześniej, kim są i jakie mają moce!

szlakgodki.eu

NIKISZOWIEC

Pospaceruj uliczkami tego osiedla wybudowanego dla górników i ich rodzin. Zajrzyj na place i pod szyb Pułaski, aby zobaczyć wagoniki kolejki Balkan. Wpadnij do tutejszego muzeum – dawnego budynku pralni i magla – by poznać dawne życie na Nikiszu.

ZACHÓD SŁOŃCA W MIEŚCIE

Znajdź ukryty między kamienicami zakątek z szumiącą rzeką – zobaczysz tam „Zachód słońca”, czyli neon będący instalacją artystyczną autorstwa Supergut Studio. Gdzie w Twojej okolicy można zobaczyć najpiękniejszy zachód słońca?

al. Korfantego 2

TWOJE MIEJSCE

Jakie jest Twoje ulubione miejsce na spacer w Katowicach?

0