TWOJE MIEJSCE KĘPA REDŁOWSKA MUZEUM MIASTA GDYNI LEŚNY PARK GDYNIA FILMOWA STAROWIEJSKA PARK KOLIBKI PANORAMA MIASTA KAMIENNA GÓRA DWORZEC GDYNIA GŁÓWNA MARSZEWO MODERNIZM OSADA RYBACKA ZA MIASTO TRAWA DO RZECZY PLAŻA MIEJSKA REJS PO MORZU MOLO W ORŁOWIE PORT

PORT

Przejdź się do portu, w którym z bardzo bliska zobaczysz wpływające statki. W mieszczącym się tam Muzeum Emigracji odnajdź Salę Małego Podróżnika i wybierz na mapie miejsce, do którego Ty chcesz popłynąć.

Polska 1

MOLO W ORŁOWIE

Tutaj znajdziesz esencję morskiego klimatu: malowniczy klif, molo, którym wejdziesz 180 metrów w głąb Bałtyku, rzekę Kaczą, która wpada do morza, piaszczyste plaże i rybackie kutry. Będąc na plaży, zaciśnij mocno powieki, zakręć się kilkakrotnie i usiądź. Nie otwierając oczu, spróbuj usłyszeć lub poczuć, z której strony jest morze.

Orłowska

REJS PO MORZU

Zwykle podziwia się morze, stojąc na lądzie. A gdyby tak zrobić na odwrót? Wybierz się w rejs tramwajem wodnym, statkiem lub łodzią i sprawdź, jak wygląda miasto oglądane z Bałtyku.

al. Jana Pawła II 2

PLAŻA MIEJSKA

Na gdyńskie plaże warto przychodzić przez cały rok – przyglądać się morzu, obserwować ptaki, uprawiać sport, bawić się w piasku, poszukiwać muszelek, a nawet bursztynów wyrzuconych przez sztorm.

Zawiszy Czarnego

TRAWA DO RZECZY

Instalacje, które powstały w ramach projektu „Trawa do Rzeczy”, zachęcają do spotkania na trawie z przyjaciółmi i rodziną. Choćby „Iloczyny” to doskonałe miejsce do brykania, piknikowania i wszelkich zabaw.

park Rady Europy, skwer Sue Ryder, Bulwar Nadmorski

ZA MIASTO

Jeśli masz ochotę na dłuższą wycieczkę, warto spróbować przejść się plażą do Sopotu, pojechać kolejką SKM do Rumi (zajrzyj do pięknej biblioteki na dworcu) albo wybrać się rowerem po gdyńskich okolicach.

OSADA RYBACKA

Przechadzając się po tej okolicy, możesz odnaleźć jeszcze kilka starych rybackich drewnianych domków, kutry czy tory do wciągania ich na ląd. Podczas spaceru nadmorskim bulwarem na Oksywiu poszukaj ruin starej torpedowni.

Osada Rybacka

MODERNIZM

Przyjrzyj się kamienicom, spacerując po Świętojańskiej lub 10 Lutego. Czy wiesz, który z przedstawionych na ilustracji budynków to Grażyna, a który to kamienica Marianny i Albina Orłowskich? Podpowiedź: oba znajdują się przy Świętojańskiej, między numerami 66 a 86.

Świętojańska, 10 Lutego

MARSZEWO

W Leśnym Ogrodzie Botanicznym możesz nie tylko spacerować, ale też uczestniczyć w warsztatach i spotkaniach, na których lepiej poznasz las. Koniecznie zabierz ze sobą telefon z aplikacją „Nadleśnictwo Gdańsk” i posłuchaj dźwięków, jakie wydają zwierzęta.

Marszewska 5

DWORZEC GDYNIA GŁÓWNA

Mozaiki w hali dworca to dzieła sztuki pełne morskich żyjątek, podwodnych stworów i tajemniczych roślin. Na dworcu znajdziesz też fotoplastikon – zobaczysz w nim historię gdyńskiej kolei i modernizacji dworca.

plac Konstytucji

KAMIENNA GÓRA

Wjedź kolejką na taras widokowy i przez lornetkę poobserwuj zacumowane statki. Spróbuj znaleźć trójmasztowiec „Dar Pomorza”. Następnie wybierz się na spacer po dzielnicy willowej Kamienna Góra.

plac Grunwaldzki

PANORAMA MIASTA

Miasto z góry wygląda niesamowicie! Koniecznie wdrapcie się z rodziną na wieżę widokową Kolibki i poszukajcie miejsc, w których już byliście na spacerze, oraz tych, które jeszcze czekają na odkrycie!

Spółdzielcza 15

PARK KOLIBKI

To idealny park na długie pikniki. Może samodzielnie przygotujesz rybne przysmaki: kanapki z pastą rybną, sałatkę z tuńczykiem albo kotleciki? Rozejrzyj się w poszukiwaniu starych zabudowań i spróbuj sobie wyobrazić, co w nich kiedyś było.

al. Zwycięstwa

STAROWIEJSKA

Starowiejska to ulica handlu i usług – można tu coś kupić, naprawić, zamówić ubranie na miarę. Poszukaj pięknie zaprojektowanych szyldów spod wskazanych numerów i sprawdź, co się tam mieści. A może po prostu wejdź i spytaj?

Starowiejska 37, 42

GDYNIA FILMOWA

W tym nadmorskim mieście bywają największe gwiazdy filmowe. Ty też możesz poczuć się jak jedna z nich: wejdź na czerwone schody w Gdyńskim Centrum Filmowym i zrób sobie zdjęcie, upodobniając się do bohatera Twojego ulubionego filmu. Przy okazji sprawdź repertuar kina.

plac Grunwaldzki

LEŚNY PARK

Potrafisz odróżnić srokę od kosa, a kunę od łasicy? Wiesz, jak wyglądają owoce sosny lub buka? Sprawdź swoją wiedzę na spacerze po leśnej ścieżce przy Morskiej 200, na którą zapraszają Lasy Państwowe.

Morska 200

MUZEUM MIASTA GDYNI

Gdynia prawa miejskie otrzymała niecałe sto lat temu, ale jej historia jest bardzo ciekawa. Zabierz dziadków do Muzeum Miasta Gdyni i razem obejrzyjcie wystawę stałą. Porozmawiajcie o tym, jak zmienia się to miasto i jak Wy możecie wpływać na jego rozwój.

Zawiszy Czarnego 1

KĘPA REDŁOWSKA

W tym pięknym zakątku napotkasz rozłożyste buki i ciekawe ścieżki edukacyjne. Jest tu nawet specjalne
miejsce, gdzie można rozpalić ognisko, pośpiewać szanty i posłuchać historii o dalekich rejsach.

Orląt Lwowskich

TWOJE MIEJSCE

Gdynia jest pełna niezwykłych zakamarków. Tu możesz dorysować swój ulubiony. Zainspiruj się, słuchając dźwięków na www.radio-wezel.pl.

0