PORT

Port od zawsze stanowił okno na świat Gdańska. Tu z bliska możesz dostrzec majestatyczne statki pod egzotycznymi banderami, suwnice, przeładunek kontenerów pełnych zboża lub bananów albo latarnie morskie. Ciekawe, czy wpada tu bóg mórz, Neptun? Poszukaj na NIEMAPIE jego pogubionych trójzębów i policz je!

WESTERPLATTE

„NIGDY WIĘCEJ WOJNY!” to hasło, które znajdziesz w miejscu rozpoczęcia największej wojny światowej. Czy wierzysz, że konflikty można rozwiązywać pokojowo i bez użycia siły? Warto ćwiczyć umiejętność słuchania i dyskusji. Wybierz się ze znajomymi na Westerplatte i porozmawiajcie o Waszej ostatniej sprzeczce. Jak udało Wam się dogadać?

Westerplatte

PODLEŚNA POLANA

Gdańszczanie świetnie potrafią zadbać o swoje otoczenie. Odwiedź jedno z miejsc, które zmienia się dzięki mieszkań-com. Na Podleśnej Polanie są już atrakcje dla wszystkich
pokoleń, na przykład leśny tor przeszkód, szałasy, plac do gry w bule, grill i lampy solarne. A co można zrobić w Twojej okolicy?

Podleśna

STOCZNIA GDAŃSKA

To tutaj powstało ponad tysiąc statków, ale też ruch społeczny „Solidarność”, który walczył o wolność Polski. Spacer możesz zacząć od ul. Stara Stocznia, a w 100czni odpocząć na leżakach.

np. Elektryków, Popiełuszki

EUROPEJSKIE CENTRUM SOLIDARNOŚCI

Rodzinna ścieżka zwiedzania z audioprzewodnikiem ECS pomoże Ci zrozumieć, jak niezwykłą rolę odegrał Gdańsk w najnowszej historii świata. Na górze budynku znajdziecie taras z widokiem na stocznię, a na dole, w Wydziale Zabaw, zbudujecie statek i ruszycie w rejs.

pl. Solidarności 1

PRZEPŁYŃ MIASTO

Pewnie nieraz spacerowaliście całą rodziną Długim Pobrzeżem, oglądając Żurawia. Ten i inne okoliczne budynki świetnie prezentują się również widziane z Motławy, Wisły czy łączących je kanałów. Czym popłyniesz: kajakiem, tramwajem wodnym, a może statkiem pasażerskim?

BASTIONY

Bastiony zostały zbudowane 400 lat temu w celach obronnych, a teraz stały się malowniczym miejscem do wypoczynku. Zimą możesz zjeżdżać tu na sankach, latem urządzić rodzinny piknik. Poszukaj śluzy między bastionami Żubr oraz Wilk i zlokalizuj cztery wieże zwane Dziewicami.

plac Wałowy

WILKI MORSKIE

W Ośrodku Kultury Morskiej możesz poczuć się jak marynarz i dowodzić statkiem, wsiąść do batyskafu lub nadać wiadomość alfabetem Morse’a.

Tokarska 21/25

OSIEDLE ZASPA

To osiedle, pełne drzew i murali, zaprojektowane zostało na planie plastra miodu. Czy spacerując, dostrzeżesz ten układ urbanistyczny? Pomyśl przy okazji o pszczołach – dzięki ich pracy mamy nie tylko miód, ale i tysiące gatunków roślin. Te owady zasłużyły chyba na specjalny mural. Zaprojektujesz go?

start: ul. Pilotów

PANORAMA MIASTA

W bezchmurny dzień weź lornetkę i popatrz na panoramę miasta – możesz ją podziwiać ze szczytu górki (Gradowa, Pachołek, Kozacza albo Lagry czy ul. Biskupia), wieży kościelnej lub koła widokowego. Czy widzisz okolicę, w której mieszkasz, albo jakieś znane Ci budynki? Rozpoznajesz ten z rysunku?

GDAŃSKIE FASADY

Gdańskie kamienice podziwiać warto i z bliska, i z daleka. Na Rybackim Pobrzeżu poszukaj architektonicznych detali i zdobień – kto pierwszy zauważy żaglowiec, rybę albo kraba? Spróbuj znaleźć kamienice, których odnowę zaprojektował Jerzy Janiszewski, autor słynnego logo „Solidarność”. Poznasz je po pewnym napisie widocznym dopiero z kilkunastu metrów. Jak brzmi?

Warzywnicza 10 – Rybackie Pobrzeże

Z RADOŚCIĄ NA ROWERZE

Gdańsk to wymarzone miasto dla odkrywców na dwóch kółkach: ma wiele kilometrów ścieżek, łatwe wzniesienia i świetną społeczność rowerową. Polecamy wybrać się do Doliny Radości czy Jaśkowej Doliny lub na Wyspę Sobieszewską.

SZTUKA WSPÓŁCZESNA

CSW Łaźnia to zarówno galerie sztuki współczesnej, jak i działania w przestrzeni miasta. Poszukaj pracy „Amber drops” albo „LKW Gallery” pod wiaduktem przy ul. Szopy. Rozglądaj się uważnie, bo forma tych instalacji pewnie Cię zaskoczy.

Jaskółcza 1 i Strajku Dokerów 5

ZAKLĘTE W BURSZTYNIE

Czasem w kropli żywicy uwięzione zostają rośliny czy małe zwierzęta, tworząc bardzo rzadkie okazy bursztynu z tak zwaną inkluzją. Możesz je obejrzeć w Muzeum Inkluzji w Bursztynie. Który okaz zafascynował Cię najbardziej? Jeśli bursztyn rozbudził Twoją ciekawość, to zajrzyj też do Muzeum Bursztynu przy ul. Targ Węglowy 26.

Wita Stwosza 59

PARK OLIWSKI

Park Oliwski jest bardzo różnorodny: są tam zarówno barokowe, symetrycznie wystrzyżone krzewy, jak i romantyczne chaszcze i altany. Poszukaj Grot Szeptów, wejdź do jednej z nich, a w drugiej niech staną rodzice lub znajomi. Odwróćcie się do siebie plecami i zacznijcie szeptać. Słyszycie się?

Opata Jacka Rybińskiego 16

NIEBO NAD GDAŃSKIEM

Góra Gradowa to idealne miejsce na rodzinny piknik naukowy, szczególnie że znajduje się tam Centrum Hewelianum, nazwane od imienia znanego gdańskiego astronoma. Dziś wieczorem i Ty przyjrzyj się nocnemu niebu – zobacz, w jakiej fazie znajduje się Księżyc, i na naszej ilustracji zamaluj na granatowo część, której dziś nie widać.

Gradowa 6

EFEKTOWNY DETAL

Oto wyzwanie dla uważnych obserwatorów: przy ul. Mariackiej niektóre domy mają fantazyjne rzygacze, czyli ozdobne zakończenia rynien, a przy Ogarnej i Powroźniczej znajdziesz ciekawe kosze rynnowe. Spróbuj odnaleźć w mieście detale widoczne na NIEMAPIE.

Mariacka, Ogarna i Powroźnicza

TWOJE MIEJSCE

Jakie jest Twoje ulubione miejsce na spacer w Gdańsku?

0