TWOJE MIEJSCE JEZIORSKO ZAMEK W ŁĘCZYCY KAJAKIEM PO RZECE BEŁCHATOWSKIE GIGANTY GROTY NAGÓRZYCKIE PAŁAC W NIEBOROWIE MUZEUM LUDOWE ROWEREM WOKÓŁ ZALEWU SULEJOWSKIEGO ARBORETUM W ROGOWIE NIEBIESKIE ŹRÓDŁA POZNAĆ LAS OGRÓD W ARKADII PERŁY ARCHITEKTURY SKANSEN W MAURZYCACH OGRÓD ZMYSŁÓW DAWNE ZAWODY POD NAMIOT RUINY ZAMKÓW

RUINY ZAMKÓW

W Łódzkiem znaleźć można sporo malowniczych ruin zamków. Wybierz się na przykład do Besiekier i spróbuj wymyślić przerażającą historię o straszącym tu duchu. Opowiedz ją przy wieczornym ognisku.
a) Besiekiery,
b) Bolesławiec,
c) Inowłódz,
d) Drzewica

POD NAMIOT

Co powiesz na nocowanie na łące, z dala od domu? W Ldzaniu, nieopodal młynów wodnych w Talarze, jest fajne pole namiotowe. Wsłuchaj się w nocne życie lasu – po ciemku wszystko brzmi inaczej, ale to tylko strachy na lachy.

Osada młyńska Talar we wsi Ldzań

DAWNE ZAWODY

W Bolimowie dawne zawody mają się świetnie! W Warsztacie Garncarskim Rodziny Konopczyńskich można samemu utoczyć jakiś przedmiot lub kupić gotowy. Zajrzyj też do zakładu kowalskiego. Przed wizytą dowiedz się telefonicznie, kiedy te miejsca są otwarte.

a) Warsztat Garncarski Rodziny Konopczyńskich, Bolimów, Dworska 7,
b) Zakład kowalski, Bolimów, Zastodolna 5

OGRÓD ZMYSŁÓW

W tym ogrodzie możesz ćwiczyć wszystkie zmysły, a nawet rozwijać swój szósty – orientacji. Zatem do dzieła. Spróbuj też odnaleźć pijalnię wód. Smacznego!

Poddębice, Mickiewicza 9

SKANSEN W MAURZYCACH

Będąc tu, wyobraź sobie dawną, samowystarczalną wieś, w której nie ma sklepu. Produkty spożywcze, ubrania, a nawet pościel trzeba było wytworzyć we własnym gospodarstwie − uprawiało się więc rośliny i hodowało zwierzęta.

Maurzyce

PERŁY ARCHITEKTURY

W województwie łódzkim jest kilka pięknych drewnianych i murowanych kościołów. W Strońsku znajdziesz ceglany kościół pod wezwaniem św. Urszuli i 11 Tysięcy Dziewic. Nad jednym z portali (czyli wejść) znajduje się tajemnicza płaskorzeźba ze smokiem – poszukaj jej!

Strońsko

OGRÓD W ARKADII

Arkadia to kraina wiecznego szczęścia. Helena Radziwiłłowa, założycielka tego ogrodu, chcąc, by każdy gość czuł się tu doskonale, urządziła go w stylu angielskim – romantycznym i swobodnym. Porównaj go z uporządkowanym i symetrycznym ogrodem w stylu francuskim otaczającym pałac w Nieborowie.

Arkadia

POZNAĆ LAS

Potrafisz odróżniać grzyby i zwierzęta napotkane podczas leśnej wyprawy? Na edukacyjnej ścieżce „Opowieści Bielika” specjalnie przygotowane duże modele przybliżą Ci niektóre z nich. Sprawdź swoją wiedzę w naszym miniquizie.

Szkółka Leśna Borowiny k. Podwódki

NIEBIESKIE ŹRÓDŁA

Każda rzeka ma gdzieś swój początek. Zobaczysz tutaj, jak strumień przebija się spod ziemi na powierzchnię. Zjawisko to jest wyjątkowo urokliwe, bo struga wybija z dna piasek, który – widziany przez taflę wody – ma niepowtarzalną, zielononiebieską barwę.

Tomaszów Mazowiecki, Źródlana

ARBORETUM W ROGOWIE

Zainspiruj się pięknem tego miejsca i stwórz własną kompozycję – mandalę z patyków, kamyczków, szyszek i innych znalezionych na drodze skarbów. Do Rogowa dojedziesz Łódzką Koleją Aglomeracyjną. A może zechcesz się przejechać Rogowską Koleją Wąskotorową?

Rogów, Leśna 1

ROWEREM WOKÓŁ ZALEWU SULEJOWSKIEGO

Oto wyzwanie na całe lato: przejechać całą ścieżkę rowerową im. Z. Goliata. Liczy ona aż 68,5 kilometra, ale podzielona jest na krótsze odcinki – w sam raz na jeden dzień. Trasa wiedzie przez piękne lasy i uroczyska, więc nie zapomnij aparatu, żeby złapać jakiś ładny kadr.

początek trasy: Leonów, obok kempingu

MUZEUM LUDOWE

Dzięki barwnym i ruchomym figurkom stworzonym przez rodzinę Brzozowskich możesz zobaczyć, jak ubić masło w kierzynce czy uprząść wełnę na kołowrotku, a także dowiedzieć się, co to jest pająk u powały. Zbierz grupę co najmniej 5 osób, aby wejść do muzeum.

Sromów 11

PAŁAC W NIEBOROWIE

Pałac ten był scenerią dla filmu „Akademia Pana Kleksa”, pełnego genialnych piosenek do tekstów Jana Brzechwy. NIEMAPOWA ekipa poleca szczególnie „Na wyspach Bergamutach” i „Dzik jest dziki”.

Nieborów 232

GROTY NAGÓRZYCKIE

Czy byłeś kiedykolwiek w piaskowcowej jaskini? Groty te to niesamowity labirynt wykopany dawno temu w celu wydobycia piasku do produkcji szkła. Podobno ukrywało się tam wielu zbójów. Wyobraź sobie, że jesteś jednym z nich. Która grota jest najlepsza na kryjówkę? Co robić przez cały dzień w jaskini?

Tomaszów Mazowiecki, Pod Grotami 2/6

BEŁCHATOWSKIE GIGANTY

W Bełchatowie przyjdź na plac Narutowicza, gdzie zlokalizowane są Siatkarska Aleja Gwiazd (gigantów piłki siatkowej) i PGE Giganty Mocy – muzeum, w którym dowiesz się, jak wydobywa się węgiel i robi energię elektryczną. Z głową pełną wiedzy jedź na taras widokowy, by przyjrzeć się kopalni i ogromnym maszynom. Dla relaksu możesz wjechać (lub wejść!) na górę Kamieńsk.

a) PGE Giganty Mocy, Bełchatów, pl. Narutowicza 3
b) Punkt widokowy, Żłobnica
c) Góra Kamieńsk, Huby Ruszczyńskie

KAJAKIEM PO RZECE

Wybierz się na rodzinną wyprawę kajakiem jedną z urokliwych rzek w województwie łódzkim. Weź na pokład garść patyczków i sprawdzaj, z jaką prędkością płynie woda w różnych miejscach – rzucaj gałązkę i patrz, jak szybko odpływa.

Pilica, Bzura, Rawka, Warta

ZAMEK W ŁĘCZYCY

Mówi się, że nie taki diabeł straszny, jak go malują. Przekonaj się o tym i odwiedź pokaźny zbiór czarcich podobizn w łęczyckim zamku! Spróbuj wśród nich odnaleźć tego z ilustracji obok.

Łęczyca, Zamkowa 1

JEZIORSKO

Sprawdź, czy ornitologia to Twoja pasja. Weź wygodne ubrania, lornetkę i atlas ptaków. Znajdź dogodne stanowisko do obserwacji i uzbrój się w cierpliwość. Jeśli Ci się poszczęści, to zobaczysz rzadkie okazy. Na ilustracji obok sprawdź, co to za gatunki.

Most na Warcie, Tomisławice, Glinno

TWOJE MIEJSCE

Łódzkie jest pełne atrakcji. Zostawiamy Ci przestrzeń na dorysowanie Twojego ulubionego miejsca 🙂

0